Автор Тема: Запазване на картинки в база данни  (Прочетена 2682 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 208
  • -Получени: 165
  • Публикации: 3077
Запазване на картинки в база данни
« -: 17 Септември 2015, 12:22:57 »
Здравейте,
Заглавието е ясно. Интересно ми е вашето мнение. Да кажем имате сайт, където имате някакъв вид галерия с някакви jpeg изображения.  Трябва да запазите изображенията в база данни.  Дали ще ги запазите директно в базата данни под формата на blob данни или ще запазите пътищата до самите изображения.  Кой вариант бихте избрали?

Данаил Рабаджийски

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 57
  • -Получени: 106
  • Публикации: 1444
    • DanailDR.EU
Re: Запазване на картинки в база данни
« Отговор #1 -: 17 Септември 2015, 14:03:28 »
Здравейте,
Заглавието е ясно. Интересно ми е вашето мнение. Да кажем имате сайт, където имате някакъв вид галерия с някакви jpeg изображения.  Трябва да запазите изображенията в база данни.  Дали ще ги запазите директно в базата данни под формата на blob данни или ще запазите пътищата до самите изображения.  Кой вариант бихте избрали?
Аз съм на мнение, че по-добрия вариант е да се пази само пътя до файла. Иначе една галерия с 1000 снимки, може да ти увеличи размера на базата със 200-300мегабайта, или ако искаш да са с по-добро качество и с 2-3ГБ. А всички знаят, че една база данни от 5МБ работи по-бързо отколкото една база данни от 5ГБ (и използва по-малко ресурс).
Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #2 -: 17 Септември 2015, 14:25:22 »
Aз също съм определено за втория начин.  И на мен ми се струва по-добре от първия, който е по-лесен междудругото.

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 25
  • -Получени: 190
  • Публикации: 3624
« Отговор #3 -: 17 Септември 2015, 15:18:50 »
Здравейте,
Зависи до каква степен искаш да бъдат защитени. Ако са публични и се ъпдейтват, изтриват често, по-удачният вариант е да се съхраняват в/у апликейшън сървъра и само пътят и данните към тях в базата, както вече бе казано. Обаче ако са секюрити документи, медицински изледвания, копромати :) и прочие, бих предпочел базата като адишънъл секюрити левъл вариант. Разбира се с това не казвам, че apache не е достатъчно сигурен. 
Java is to Javascript as fun is to funeral.

http://nau4i.me/forum/index.php/topic,15129.0.html

canon4o

• Sr. Member
  • Благодарности
  • -Казани: 18
  • -Получени: 33
  • Публикации: 324
« Отговор #4 -: 17 Септември 2015, 19:48:57 »
Според мен няма смисъл да се товари допълнително базата. Предопичитам да си ги пазя на HDD-то, а да не казвам дори, че може и в облак :)

Wanderer

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 4
  • -Получени: 26
  • Публикации: 196
« Отговор #5 -: 18 Септември 2015, 22:15:39 »
Сега е модерно да се ползват NoSQL бози като Mongo, та вместо на диска, мже да ги ръгаш там, ако искаш да си модерен
“You must make the Journey along the road, nobody is able to do it for you!”

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #6 -: 20 Септември 2015, 13:43:25 »
Aз съм избрал начин по какъв начин да се запазват картинките.  Беше ми интересно по какъв начин бихте го направили вие?

bulforce

• Jr. Member
  • **
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 8
  • Публикации: 67
« Отговор #7 -: 19 Април 2016, 01:39:27 »
Сега е модерно да се ползват NoSQL бози като Mongo, та вместо на диска, мже да ги ръгаш там, ако искаш да си модерен

Защо бози? конкретен лош опит ли имаш? Би ли го споделил.

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #8 -: 19 Април 2016, 22:54:05 »
Най-вероятно е обикновен хейт.

howto

• Sr. Member
  • Благодарности
  • -Казани: 44
  • -Получени: 5
  • Публикации: 341
« Отговор #9 -: 21 Април 2016, 13:34:19 »
HD аз ще кажа нещо различно по темата. "CONVERT YOUR IMAGES TO BASE64" И така самата снимка си е ок, но не работи за старите браузъри! Иначе ако ще пишеш и за браузъри код бързината е на лице защото караш клиента да обработва кода. Аз лично предпочитам да запазвам само пътища и като ги качвам в базата да има само път.