Кръчмата > Задайте въпрос

Freelancer - процедури при заплащане

(1/9) > >>

georgirgeorgiev:
Здравейте!
Не веднъж съм се чудел ако някой ме наеме да му направя нещо във връзка с кодирането за пари, през какви процедури трябва да минем за да постъпим законно.
Може ли да ви попитам по закон, за да всичко е законно и легално, през какви процедури трябва да се премине при всяка от следните три ситуации:

1. Някой човек, който е от България, но не живее в моя град, установява връзка с мен по интернет и ми поръчва ми да му направя front-end web частта за уебсайт, като да речем цената за която се договаряме да ми плати е 100 лева

2. Някой човек, който е от друга държава, установява връзка с мен по интернет и ми поръчва ми да му направя front-end web частта за уебсайт, като да речем цената за която се договаряме да ми плати е 100 долара

3. Същата ситуация, като горните две, но с разликата, че с човека сме от един и същи град в България

Едни и същи ли са процедурите и при трите ситуации и какви точно са процедурите ? За да всичко е законно и легаглно трябва ли да сключим договор и ако да какъв и как по-точно? Някакви други процедури има ли през, които трябва да преминем, за да след като направя проекта на човека, той да ми плати и всичко да сме направили според както е писано в закона ?

Pitankata:
Ми те трите казуса са еднакви няма разлика никаква .. вариантите са ти няколко...
Вариант 1: правиш си фирма и си издаваш фактури на който си искаш.
Вариант 2: регистрираш се като самоосигуряващо се лице (което е почти същото да имаш фирма ЕТ) и си раздаваш фактури на който си искаш
Вариант 3: сключваш си граждански договор с възложителя за извършване на еди си каква работа за еди си какви пари и после си декларираш дохода и си плащаш осогуровки и данъци (което е почти като да си самоосигуряващо се лице)

Но за жалост в наща мила родина никой не декларира всичко особенно доходи от чужбина щотданъчните идея си нямат какво се прави в тоз случай ;)

georgirgeorgiev:
Благодаря ти много, че ми писа!
Много въпроси ми изскачат.
Да речем ако нямам фирма, а просто кандидатствам във freelance сайтове за да върша работа за различни хора, кой от трите варианта, които ти написа ме устройва най-много? И разбира се да е всичко спазено по закон, понеже това което написа за някои хора, че не декларират нещата, предполагам това е незаконно.

Pitankata:
Ми глей ся за да не изпадаме в излишни подробности като членове и алинеи закони за обществено осигуряване закони за счетоводството и т.н. ще се опитам да ти го обясня просто...
Отиваш в нап и се регистрираш като самоосигуряващо се лице ... егн-то ти става ЕИК (булстат по старо му) ... започваш всеки месец да се осигуряваш на минимална заплата (сега е 420 лева) и си плащаш осигуровки около 170 лева на високия праг или 130 на ниския (сиреч няма да имаш обещетение за майчинство) на края на годината сядаш и си смяташ целият доход от сайтове майтове фриленсърство ала бала .. пускаш си данъчна декларация и ти излиза имаш ли да доплащаш разлика в осигуряването и ти излиза данъка общ доход ... бъркаш в джоба и плащаш разликата и си щастлив и доволен че всичко ти е по закон ... макар че ако го направиш всичкото това може би ще си единственият в държавата ;)

georgirgeorgiev:
Благодаря ти многооо че ми пишеш, братле!
Иначе има един проблем и той е че аз в момента при положение, че не знам дали ще има хора, които ще ме намемат да работя за тях, да речем този месец, нямам възможност да си платя таксата за самоусигоряващо се лице, тъй, като нямам финансовата възможност. Трябва първо да започнат да ме наемат, че да изкарам пари и после от тези пари вече да си платя таксата. Има ли такъв вариант в законодателстовто, само ако спечеля пари тогава да се плати таксата, а ако не спечела да не плащам нищо? В смисъл такъв, че аз ако като цяло печеля всеки месец по горе-долу една и съща сума, бих могъл да си плащам таксата, защото ще знам колко горе-долу печеля, но сега в началото когато не съм започнал, нямам финанси и идея дали ще изкарвам достатъчно пари, как бих могъл да процедирам?

Ако не съм ти станал твърде досаден с въпросите, бих искал да те попитам и за договорите. Друго нещо, което се питам е дали по закон ако с всеки човек с който се договаряме за нещо, да речем на някой човек да му направя сайта да е "responsive" (да става за мобилни устройства, таблети и десктоп) и трябва ли по закон с всеки един човек да сключвам някакъв договор и какъв е този договор, как се сключва, да речем ако човекът е от друга държава?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия