Автор Тема: Представете си света без интернет  (Прочетена 2480 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 208
  • -Получени: 165
  • Публикации: 3077
Представете си света без интернет
« -: 26 Ноември 2015, 17:16:23 »
Ей така ми дойде от нищото това. Как би изглеждал света за вас, без интернет, без смартфони и т.н.  Понеже главно тук се занимаваме с технологии, с какво бихте се занимавали, ако Сър Тим Бърнърс Лее не беше открил чудото интернет?

Данаил Рабаджийски

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 57
  • -Получени: 106
  • Публикации: 1444
    • DanailDR.EU
Re: Представете си света без интернет
« Отговор #1 -: 26 Ноември 2015, 18:04:30 »
Всеки любител на фантастиката/научната-фантастика, знае, че времето се наглася от самосебе си. Т.е. Ако дадено събитие е трябвало да се случи, то ще се случи. Ако "Сър Тим Бърнърс Лее" не беше открил интернет-а, то някой друг щеше да го направи и нещата, щяха да бъдат , ако не същите, то почти същите. Защото за времето важни са ефектите от дадено събитие, а не участниците в него и "датата" му.

Светът без интернет е възможен, но е обречен, да се превърне в свят с интернет. Просто времето не прощава.
Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

HanKrum

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 123
  • -Получени: 73
  • Публикации: 1002
  • Кибик
« Отговор #2 -: 26 Ноември 2015, 18:07:02 »
Занимавал съм се строителство, охрана, дърводелство, селско стопанство, безалкохолни напитки, бил съм заварчик, корпусник, шлосер, стругар, елтехник, телевизионен техник... ... дали няма с какво да се занимавам ;) как мислиш.
Но да си кажа правичката, щях да открия интернет  ;D
п.п. Дидко писали сме двамата :)
"Силата на правителството се крепи на невежеството на народа, и те знаят това и винаги ще се борят против просвещението." Лев Толстой

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #3 -: 26 Ноември 2015, 18:11:41 »
Не съм съгласен с това за нагаждането на времето. По тази логика защо сме нямали интернет по времето на инките или по време на Средновековието и Ренесанса. Не ми се ще да повярвам, че нещо във Вселената ни се наглася от самосебе си. Твърде лесно е така. За тва наричат и жанра научна фантастика.  Жанр, който в повечето случай не е подчинен на научните закони.   

Данаил Рабаджийски

• Hero Member
  • Благодарности
    • DanailDR.EU
« Отговор #4 -: 26 Ноември 2015, 18:44:18 »
Не съм съгласен с това за нагаждането на времето. По тази логика защо сме нямали интернет по времето на инките или по време на Средновековието и Ренесанса. Не ми се ще да повярвам, че нещо във Вселената ни се наглася от самосебе си. Твърде лесно е така. За тва наричат и жанра научна фантастика.  Жанр, който в повечето случай не е подчинен на научните закони.
Не не, не ме разбра правилно. Трябвало е по времето на Инките и Маите да е така, трябвало е да бъде открит барута, после парния двигател, после електричеството, после интернет, после да разбият човешкия геном. Разлика от няколко години в датата на някое от важните неща не е фатална за самото времето. Относно жанра .... Жул Верн пръв пише за лодки които плуват под водата (наутилус), него време са му се присмивали. Сега подводните лодки са нещо съвсем обикновено. Станислав Лем предвижда, че ще дойде време, когато ще има технология, позволяваща на хората да общуват безжично с други хора, намиращи се на другия край на света .... Както казва Стилгар, не е ясно дали писателите на фантастика са пророци или просто учените се стремят да създадът описаното от писателите.
Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #5 -: 26 Ноември 2015, 19:28:21 »
Всъщност за лодките под вода мисля че е Леонардо да Винчи е първи.  Тутанкамон има самолети в гробницата си.  Но виж и друга гледна точка. Не искам да се правя на умен, но Айщайн в теорията си за относителността, не беше ли казал, че във вселената има безброй парарелни реалности. Какво пречи на това да има парарелна реалност, в която няма интернет? Що се отнася до фантастите, жанр, който уважавам, там е лесно. Не е нужно кой знае какво.  Освен да се отдадеш на въображението си. Нещото, което правиш ти е да сложиш всичко в логичен от наша гледна точка ред. Почваш от огъня и свършваш с електричеството. Представи си, че развитието на интернет стига само до Arpa net и шерването на информация между учени. Това не е интернет. 

Данаил Рабаджийски

• Hero Member
  • Благодарности
    • DanailDR.EU
« Отговор #6 -: 26 Ноември 2015, 19:48:27 »
Теорията на струните отрича напълно теорията на относителността (е не точно напълно, но поне основната идея). Учините най-редовно разбиват на пух и прах теории смятани за неоспорими векове наред. Та от тук .... колкото и да е голяма вероятността за паралелни вселени, точно толкова е и вероятността във всяка от тях да има интернет :)

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 25
  • -Получени: 190
  • Публикации: 3624
« Отговор #7 -: 28 Ноември 2015, 14:18:13 »
Интернет е страхотно откритие само по себе си. Това ти да имаш достъп или да споделяш нформация с някой от другият край на света, безплатно и на момента е уникално само по себе си. За съжаление интернет не е за прости хора и попадайки ли в ръце на талибани може да се превърне в силно оръжие срещу цивилизованият свят  :(   
Java is to Javascript as fun is to funeral.

http://nau4i.me/forum/index.php/topic,15129.0.html

HanKrum

• Hero Member
  • Благодарности
  • Кибик
« Отговор #8 -: 28 Ноември 2015, 16:24:24 »
Интернет е страхотно откритие само по себе си. Това ти да имаш достъп или да споделяш нформация с някой от другият край на света, безплатно и на момента е уникално само по себе си. За съжаление интернет не е за прости хора и попадайки ли в ръце на талибани може да се превърне в силно оръжие срещу цивилизованият свят  :(   
Нито е безплатно, нито талибани го ползват, това с каквото ви пълнят главите наборе отвъд солената шир, не е вярно.
"Силата на правителството се крепи на невежеството на народа, и те знаят това и винаги ще се борят против просвещението." Лев Толстой

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 25
  • -Получени: 190
  • Публикации: 3624
« Отговор #9 -: 03 Декември 2015, 12:37:49 »
Цитат
Нито е безплатно, нито талибани го ползват, това с каквото ви пълнят главите наборе отвъд солената шир, не е вярно.
Наборе, не знаех, че си толкова просветен. Щях да се допитам първо до теб, преди да ми напълнят главата с глупости  ;D
« Последна редакция: 03 Декември 2015, 12:45:14 от jazzman »
Java is to Javascript as fun is to funeral.

http://nau4i.me/forum/index.php/topic,15129.0.html

HanKrum

• Hero Member
  • Благодарности
  • Кибик
« Отговор #10 -: 05 Декември 2015, 01:30:39 »
:)

karch0

• Newbie
  • *
  • Благодарности
  • -Казани: 0
  • -Получени: 0
  • Публикации: 3
« Отговор #11 -: 07 Юли 2017, 20:17:42 »
Свят без интернет не е кой знае какво, все едно не съм живял. На мен от работа за нищо не ми остава време, от интернет виждам само ровене и търсене на кодове, но за нормалните хора, не това е нета. По-добре си представете интернет без ФБ, простотии, 18+ сайтове, а света пълен с хора в сферат на бизнеса, които постоянно искат нови софтуери. В БГ е пълно с фирми, които се мъчат с word и ecxell, и 1 лев не искат да дадат за софт, който с лекота ще им свърши работата. Аз това не мога да си преставя, а го виждам!
Когато на теория трябва да работи, то на практика не работи. Когато на практика работи, то теорията не може да обясни защо