Автор Тема: Научи.ме - бъдеще  (Прочетена 8657 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 65
  • -Получени: 269
  • Публикации: 2595
  • meow
Re: Научи.ме - бъдеще
« Отговор #15 -: 23 Август 2015, 11:38:22 »
На практика нещо такова се получава.

Какво имаш предвид конкретно под това:

Аз си го представих, че ще се изнесат някакви линкове и хората ще имат допълнителни възможности  ???
"Компютрите не правят каквото искаме, а каквото им кажем." Ако разбереш какво значи това няма да имаш големи проблеми, нито с никоя ОС, нито език, или софтуер.
Аз не съм програмист между другото!

Wanderer

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 4
  • -Получени: 26
  • Публикации: 196
« Отговор #16 -: 23 Август 2015, 12:06:43 »
Анкетата трябва да се пусне на края, след като приключат дискусиите.
“You must make the Journey along the road, nobody is able to do it for you!”

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • meow
« Отговор #17 -: 23 Август 2015, 12:24:44 »
Имаш право, но вече я пуснах така и така, затова просто включих опцията за промяна на вота.
"Компютрите не правят каквото искаме, а каквото им кажем." Ако разбереш какво значи това няма да имаш големи проблеми, нито с никоя ОС, нито език, или софтуер.

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 208
  • -Получени: 165
  • Публикации: 3077
« Отговор #18 -: 23 Август 2015, 13:51:47 »
Като гледам развитието на темата и анкетата, положението поне засега ще си остане същото.  Анкетата в момента е 50 на 50, което е доста интересно. Моля всеки потребител, който ползва сайта да се включи в дискусията тук и разбира се да гласува в анкетата.

Wanderer

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 4
  • -Получени: 26
  • Публикации: 196
« Отговор #19 -: 23 Август 2015, 14:09:08 »
След като разгледах scoolpedia-та останах с впечатлението, че това е nau4i.me но вместо готови системи (joomla, smf) е написан от 0та, което според мен е минус. След малко ще кажа защо.

Като за начало не предлага нищо ново и иновативно спрямо научи.ме. Единствения + е бранда gattaka който може да послужи за привличане на потребители от софтуни и подобните. Като минус също може да се каже, че видеата не са в тубата, което съответно води до повече разходи за хостинг. Защо това е проблем, след като Ванков го плаща ? Защото скуулпедия Е нау4и.ме и съответно ще тръгне по абсолютно същия път. Тоест в един момент Ванков ще се откаже от нея и изградената общност около сайта (ако успее да се изгради такава) ще трябва да поеме въпросните разходи. Тук идва и проблемът с custom имплементацията. Общността ще трябва да я поддържа и развива (стига да има достатъчно компетентни хора) иначе сайта бавно но сигурно ще умре.

Затова аз гласувам против сливането.
“You must make the Journey along the road, nobody is able to do it for you!”

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • meow
« Отговор #20 -: 23 Август 2015, 14:26:55 »
Абсолютно е така, единствената разлика е че форумът на schoolpedia-та е тясно вграден в сайта. Решение на проблема с това новия сайт да не се окаже сираче както стана с научи.ме, виждам само в нестопанската организация. Но както посочих по-рано това изисква пари и доброволци да се занимават, а опитът ни показва че точно това е най-трудната част.

Относно видеата и тубата, Ванков посочи като причина авторските права, DMCA и т.н. Ние нямаме проблеми с тях, даже Мето каза че от монетизацията сме направили цели $5 долара. Ето и малко статистика за половин годината ни в YouTube:

Като цяло май нямаме единодишие все още, нека дискусията продължи, да видим дали ще излезе мнозинство.

HanKrum

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 120
  • -Получени: 73
  • Публикации: 996
  • Кибик
« Отговор #21 -: 23 Август 2015, 18:55:03 »
Скулпедия е копие на научи.ме но по-бъгаво и неприложимо. Реших да гледам видеАта но, проблем с плеъра с Мозила под Windows 8.1 64, проблем с Мозила и Хромиум под Убунту (последното) 64, проблем с IE на  Microsoft Lumia 640 DUO - е трябва всичко да си разпродам и Бог знае какво да си купя за да не тегля видеАта с FlashGot и да ги гледам без проблеми офлайн. С 2-3 думи Скулпедия не струва, това е поредната занимавка на Иван!!!
"Силата на правителството се крепи на невежеството на народа, и те знаят това и винаги ще се борят против просвещението." Лев Толстой

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #22 -: 23 Август 2015, 20:00:46 »
Имайте предвид, че все още е бета версия. Освен това тук не е мястото за ревю.

Данаил Рабаджийски

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 57
  • -Получени: 104
  • Публикации: 1438
    • DanailDR.EU
« Отговор #23 -: 23 Август 2015, 21:12:42 »
И понеже темата е за бъдещето на проекта научи.ме, искам да ви предложа нещо, което администрацията да разгледа.

Замяна на joomla с mediawiki. Това дава възможност всеки урок да бъде динамично редактиран, при нужда да се заменя видеофайла.  Избор на активно ядро от потребители, което ползвайки "дискусиите"  да решава как точно да изглежда урока.  Задължително създаване на юридическо тяло което да държи проекта жив. Форумът да съществува паралелно, в него обаче да не се обсъждат самите уроци (те ще  се обсъждат в дискусиите), а да се задават  въпроси свързани с проблеми на потребителите.  Създаване на shop за сувенири. Участие по различните фестове свързани с IT света, намиране на спонсори, рекламодатели  и т.н.
Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #24 -: 23 Август 2015, 21:28:23 »
То отдавна не сме на joomla. Благодарение на Avalanche. Идеята на Дидо ми допада. За целта обаче трябва да регистрираме дружество с нестопанска цел или нещо от рода. Ще има нужда от офис и неща от рода.  Какво ще кажете към форума да се добави линк за дарения. Знам, че сме обсъждали темата.

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • meow
« Отговор #25 -: 23 Август 2015, 23:14:09 »
Добре пичове, такива градивни мисли търсех. Идеята беше форума да бъде така движен като wiki-то, но пък не бях помислял и уроците да са така. Сега идеята е дали да копираме нещо подобно върху съществуващата функционалност или директно да минаваме на медияуики, като си направим само визуална тема за нас? Donate бутона ми е в to-do списъка, ама не остава време за него. За дружеството вече казах за какви пари говорим, отделно трябва да има някой който да отговаря и да се занимава с това активно, което мисля че също не е лека задача.

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 25
  • -Получени: 190
  • Публикации: 3623
« Отговор #26 -: 25 Август 2015, 04:10:38 »
И аз гласувах против евентуално сливане с оглед на това което имаме като информация до момента , но ............ не е ли редно ако се ще сливаме с Иван и проекта му да чуем и неговото мнение? Някой от админите опита ли да се свърже с него и посочи форума на научиМе, като място където се гласува за това?
Java is to Javascript as fun is to funeral.

http://nau4i.me/forum/index.php/topic,15129.0.html

gatakka

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 0
  • -Получени: 19
  • Публикации: 681
« Отговор #27 -: 25 Август 2015, 20:47:06 »
Привет, нека и аз да се изкажа. Първо, това е 2-я ми проект по темата, а не 3-я. Първия бе просто правенето на видеа в блога. Nau4i.me бе първия ми опит, но поради много причини се наложи да се оттегля. Не искам да влизам в детайли, но близо 5 години никой не ме виждаше никъде, за което си има причини.

Schoolpedia е нов проект за видеа и общност, искам всичко да е custom за да не се опаря както с joomla и останалите системи преди време.
Не зная на къде ще отиде сайта, и съм честен към вас. Може да е тотален провал, може и да има успех, може да тръгне към stack owerflow функционалност, може и към нещо друго. Не зная, времето ще покаже. Основната ми цел са видеа.

По отношение на изказванията, че не струва, ами не струва в момента, нали за това е beta. Който не се е занимавал с кодеци и HTML5 видео, не знае какъв кошмар е. В момента прекодирам видеата, заради грешка в кодера. Но това е нормално, сайта е на 4 дни, сега изчиствам процеси и подобни, вдигам CDN и всякакви неща.

Не качвам видеата в youtube понеже не харесвам политиката им. Накратко Fullscreen ми удари 2 канала защото не вадят пари от мен. Спират видеа, налагат цензура. Представете си застраховането през 90-те в България, но в интернет.

Така че, аз съм принципно съгласен за сливане с nau4i.me защото имаме еднаква философия и цели. Но не съм казал, че това трябва да е на всяка цена.
В naui4i.me сте хвърлили огромно количество труд, създали сте общност, писали сте кодове. Тези неща са важни, вие сте отделна общност със свое мнение, което аз уважавам.

За това отново казвам, че НЕ зная на къде ще продължи schoolpedia.org нито колко време ще продължи. Искам да съм максимално ясен, за да може да вземете информирано решение.

За да знаеш трябва да питаш,
но за да знаеш някой трябва да ти отговори на питанията.
Добре дошли в Научи Ме!

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #28 -: 26 Август 2015, 13:13:15 »
Сега да внеса малко яснота. За момента няма да се обединяваме с проектта на Ванката. Това беше решено, вчера късно вечерта.  Двата проектта остават по-отделно, като всеки, който иска да помогне е добре дошъл. Скоро,  видео уроците от schoolpedia, ще бъдат качени тук, за да може потребителите на сайта да се възползват от тях.  Уроците ще бъдат качени на нашия хост, заради техния лиценз. Молбата на автора им е да не бъдат качвани в youtube. Ако имате някакви въпроси относно проектта на Ванков, може да ги задавате във форума на schoolpedia. 

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 25
  • -Получени: 190
  • Публикации: 3623
« Отговор #29 -: 26 Август 2015, 13:59:16 »
По мое мнение, почти всичко което е свободно, некомерсиално и без значение от качеството му на изпълнение, рано или по-късно замира освен, ако няма общност от качествени хора около него (проекта), които да движат нещата. Ако Иван е решил да остане сам в боя, не му предричам дългосрочен успех. Едно обединение с научиМе обаче би могло да донесе и допринесе за доброто на всички ни, но трябва да има много ясни параметри и критерии за качество в/у които нещата ще се движат, с други думи трябва да се пренапише или създаде нов устав :)
Java is to Javascript as fun is to funeral.

http://nau4i.me/forum/index.php/topic,15129.0.html