Автор Тема: Връзка със скенер  (Прочетена 4033 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

puzzelbrain

• Sr. Member
  • Благодарности
  • -Казани: 21
  • -Получени: 3
  • Публикации: 275
Връзка със скенер
« -: 15 Юли 2015, 15:33:44 »
Здравейте. Попаднах на един стар скенер "ASOE" но кабела за връзка с компютъра е scsi db25, а аз нямам такъм изход на лаптопа. Гледам в интернет има scsi db25 към USB и други, но не знам дали ще стане. Вие как мислите?
Подай виното там.

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 25
  • -Получени: 190
  • Публикации: 3624
Re: Връзка със скенер
« Отговор #1 -: 15 Юли 2015, 15:44:47 »
Кабела, че ще стане,  спор няма. Ама дали шъ намериш драйвъри за бозата (ако си с нея де) за таз машина, тва е нещото в/у което трябва да помислиш :) 
Java is to Javascript as fun is to funeral.

http://nau4i.me/forum/index.php/topic,15129.0.html

puzzelbrain

• Sr. Member
  • Благодарности
« Отговор #2 -: 15 Юли 2015, 16:22:43 »
Хм, ако си прав за кабела това е супер. За драйвърите ще го мисля. Има ли вариант да си направя аз такъв кабел с USB от едната страна и scsi db25 от другата? И ако Да имаш ли идея "коя жичка с коя да свържа?"
Подай виното там.

puzzelbrain

• Sr. Member
  • Благодарности
« Отговор #3 -: 15 Юли 2015, 20:38:42 »
Оказва се трудна работа да свържеш USB към SCSI DB25... USB има 4 кабела:

два от тях са "0 и 1", червения е захранващ, а за черния нямам идея.. заземява ли к'во праи. От другата страна DB25 са 25 кабела - 12 усукани двойки + един самичък.
Тук намерих някаква информация за кабела, но не са написани по цветен акод, а по пинове
External SCSI Connector (DB25 Macintosh-Type Female Pseudo-SCSI)
(Note: This is by far the most common style of DB25 SCSI connector. Most [probably all] Amiga SCSI interfaces with DB25 connectors--like the A2091--use this pin-out.)

Pin 1: *REQ
   Pin 2: *MSG
   Pin 3: *I/O
   Pin 4: *RST
   Pin 5: *ACK
   Pin 6: *BSY
   Pin 7: Ground
   Pin 8: *Data 0
   Pin 9: Ground
  Pin 10: *Data 3
  Pin 11: *Data 5
  Pin 12: *Data 6
  Pin 13: *Data 7
  Pin 14: Ground
  Pin 15: *C/D
  Pin 16: Ground
  Pin 17: *ATN
  Pin 18: Ground
  Pin 19: *SEL
  Pin 20: *Parity
  Pin 21: *Data 1
  Pin 22: *Data 2
  Pin 23: *Data 4
  Pin 24: Ground
  Pin 25: Terminator Power
ТУК пише за някаква двупосочна техника (bi-directional technique), не намерих в интернет обяснение каква е тази техника. Всякакви идеи, напътствия и информация ще ми бъдат полезни. Кабела не е скъп, но трябва да го чакам 100 години докато дойде от Киргизтан, а и ми стана интересно (пък и доставката не е евтина). 
« Последна редакция: 15 Юли 2015, 21:03:22 от puzzelbrain »
Подай виното там.

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 65
  • -Получени: 275
  • Публикации: 2602
  • meow
« Отговор #4 -: 15 Юли 2015, 20:51:32 »
Брех, сложна система - слаб съм на тая тематика, не мога да помогна. Ако не стане имаш вариант да го поръчаш в UK (през амазон или ebay) и да го докара гъбко, цялото нещо може да отнеме по-малко от две седмици.
"Компютрите не правят каквото искаме, а каквото им кажем." Ако разбереш какво значи това няма да имаш големи проблеми, нито с никоя ОС, нито език, или софтуер.
Аз не съм програмист между другото!

puzzelbrain

• Sr. Member
  • Благодарности
« Отговор #5 -: 15 Юли 2015, 21:06:54 »
Брех, сложна система - слаб съм на тая тематика, не мога да помогна. Ако не стане имаш вариант да го поръчаш в UK (през амазон или ebay) и да го докара гъбко, цялото нещо може да отнеме по-малко от две седмици.

Цял интернет е пред мен, а аз два кабела не мога да свържа.. почувствах се страшно тъп :D :( . Кой знае колко ще ми струва доставката, аз нов скенер да си купя по-добре. 2 седмици за една жица :D (А и ми е мерак да ги вържа.. ей така да знам как става)
« Последна редакция: 15 Юли 2015, 21:09:40 от puzzelbrain »
Подай виното там.

kjufte

• Sr. Member
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 51
  • Публикации: 308
« Отговор #6 -: 15 Юли 2015, 21:38:36 »
Двупосочна техника означава, че не само устройството (скенера в твоя случай) праща инфо на компа, а и обратното компа праща инфо на устройството.

Цветовете нямат никакво значение. Баш пиновете са важни, защото като правиш връзката гледаш на кой пин запояваш, а не кой кабел къв цвят има.

Както ти е писал жазмена по-горе обаче е много по-важно дали ще намериш драйвъри за това устройство, което много ме съмнява.

puzzelbrain

• Sr. Member
  • Благодарности
« Отговор #7 -: 15 Юли 2015, 21:53:21 »
Двупосочна техника означава, че не само устройството (скенера в твоя случай) праща инфо на компа, а и обратното компа праща инфо на устройството.

Цветовете нямат никакво значение. Баш пиновете са важни, защото като правиш връзката гледаш на кой пин запояваш, а не кой кабел къв цвят има.

Както ти е писал жазмена по-горе обаче е много по-важно дали ще намериш драйвъри за това устройство, което много ме съмнява.

Не виждам смисъл (нито имам поялник) да запоявам към пиновете, като мога просто да свържа жичките. Пък и с тия 4 жички от USB-то, коя по напред да запоя към 25-те пина? Явно кабелите от DB25 трябва да се групират, но не знам как..
Драйвъри за DB25 to USB открих няколко в интернет. Потребителите пишат, че работят...
Подай виното там.

Wanderer

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 4
  • -Получени: 26
  • Публикации: 196
« Отговор #8 -: 15 Юли 2015, 22:12:15 »
Само да вметна, че не  е толкова просто като да  да свържеш +а на усбто с +а на дб25 и т.н. Едното е паралелен интефейс, а другото последователен, отделно работят на различни честоти, напрежения,  протоколи за комуникация и т.н. В най-добрия случай ще ти изтори усбто и/или порта на скенера
“You must make the Journey along the road, nobody is able to do it for you!”

kjufte

• Sr. Member
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 51
  • Публикации: 308
« Отговор #9 -: 15 Юли 2015, 22:52:29 »
Драйверите ти трябват за скенера, а не за кабела. OS-а който ползваш трябва да знае какво да прави с данните, които му идват от USB-то и обратно да знае какви пакети/заявки да прати на скенера.

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 25
  • -Получени: 190
  • Публикации: 3624
« Отговор #10 -: 16 Юли 2015, 00:09:29 »
Конектор - обръщач от DB25 към usb няма ли да намериш в някой комп магазин, вместо да купуваш от ebay или да правиш тази безсмислена гимнастика - направи си сам? Тва е все пак стандартен, принт scsi cable. Кажи коя версия на бозата смяташ да ползваш и дай линк към сайта на производителя на скенера за да скиваме евентуално за драйвъри. Тва може да се окаже най-големият ти проблем, както вече бе казано от нас.
Java is to Javascript as fun is to funeral.

http://nau4i.me/forum/index.php/topic,15129.0.html

puzzelbrain

• Sr. Member
  • Благодарности
« Отговор #11 -: 16 Юли 2015, 14:30:17 »
Скенера е Аrtec as6e. ТУК има драйвър за ХP. Аз съм на Win 8.1 и Ubuntu. Ако не успея да намеря драйвър за една от двете ще подкарам XP на виртуална машина. А такъв конектор в моя "мега-огромен" град - трудно. От София не знам от къде може да се поръча. Сам е ясно, че няма да мога да направя такъв "обръщач" на сигнала. Мислех, че сигнала подаден към scsi може директно да се подаде на USB-то
Подай виното там.