Кръчмата > Задайте въпрос

средно дневно потребление на бойлер

(1/11) > >>

Pitankata:
айде пичове помагайте сега ... колко е средно дневното потребление на бойлер за домашно ползване ...
знам че е относително и то много щот не е ясно жената колко време ша плакне чиниите но все пак ...
според ЕВН за 2 киловата бойлер било 180 киловата средномесечното което ако разделим грубо на 30 дни в месеца идва 6 киловата на ден което па идва 3 часа непрекъсната работа на бойлера само ... което пък от своя страна мен ме съмнява ...
таа ако някой има някаква информация от рода на колко киловата харчи средно за ден или па колко литра топла вода средно се харчи за едно домакинство за ден нека свирка .... идеи (обосновани) приемам всякакви ;о)

Wanderer:
Здравей Питанке,

Вкъщи имаме бойлер 80л 3кв - и се сгрява от напълно изхарчен до 100% за 1:30 часа.
Тоест за 80 литра вода харчи 3 * 1,5 = 4.5КВЧ От това можем да пресметнем, че 80/4.5=17.8 литра за киловат час
Това е за бойлера вкъщи, но не мисля че това отношение се променя значително с бойлера защото необходимото количество енергия да се сгрее вода от Х до У градуса е едно и също. Разликата е само в загубите в бойлера (от термоизолацията примерно) и началната и крайната температура на водата.

Ти каза  180квч -> 17.8 * 180 = 3200 литра вода загряна до около 80 градуса.
Ако я смесваш с чешмяна вода с температура 20 градуса (сега за зимата е по-малко) в отношение 1:1 се получава че с тези 180кв консумираш 6400 литра 50 градусова вода.

По водомера си сметни толкова ли е  :)

Pitankata:
по тия сметки или не се къпя или са грешни ;о)
средно 6-7кубика вода арчим нашето семейство 3 човека а по таз сметка нещо не се връзват нещата ....
според някви здравно-хигиенни норми за нормалното къпане на един човек трябвали 70 литра вода на 40 градуса температура ... тез 70 литра ставали от приблизително 27 литра вода загряни на 75 градуса ... по една формула която мемързи в момента да я изровя за загряването на вода от 10 до 70 градуса трябват 3,45 киловата енергия което 3 киловатов бойлер го прави за час и половина (което казваш и ти)
тааа.... щото отново се омотах не моа да захапя как аджеа да разбера гооре доло колко ток арчи за един ден един бойлер при нормална експлоатация ;)

Wanderer:
Що да са грешни ? 6400 литра са ти 6.4 кубика, а ти сам каза че харчите 6-7 кубика вашето семейство.

Pitankata:

--- Цитат на: Wanderer в 10 Януари 2015, 20:12:21 ---Що да са грешни ? 6400 литра са ти 6.4 кубика, а ти сам каза че харчите 6-7 кубика вашето семейство.

--- Край на цитат ---
така де ... но ако предположим че 6.4 кубика са от къпане то остава половин кубик за пералня, миене на чини зъби и задници както и тоалетно казанче ... па я съм си бая посерко :о)))))
както и да е да не издребняваме
според теб 6 киловата на ден ти звучи нормално така да разбирам?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия