Автор Тема: Предложения за уроци  (Прочетена 990 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

maravel

• Newbie
  • *
  • Благодарности
  • -Казани: 0
  • -Получени: 1
  • Публикации: 3
Предложения за уроци
« -: 03 Декември 2013, 23:22:03 »
Здравейте забелязах че уроците са малко в застой, другото което забелязвам е че нещо е започнато и е спряно на дадено ниво, навсякъде в интернет могат да се намерят уроци за начинаещи, общите правила, синтаксис, малко логическа помощ и до там. Липсват следващите уроци - как да се развиваме след това
Разбирам че на човек му трябва само началото и след това трябва да си размърда мозъчето и да почне да мисли, но имам няколко предложения който ще помогнат на хора който са минали началните етапи
Уроците са страхотни, дори 99% от нещата да ги знам ми е интересно да слушам начина по който ги обяснява gatakka и примерите който дава. Даже някой уроци съм ги гледал по няколко пъти само заради това как ги обяснява, на някой места съм се заливал от смях с лафчетата който пуска - продължаваш в същият дух Ванка.
Идейте ми са следните:

Mysql:
- Уроци за транзакции и rollback - това е доста полезно в много ситуации.
- Забелязох че няма урок за foreign key при innodb - това е незаменимо
- Урок за Тригери - обясняване на логиката им, за какво се използват синтаксис и няколко примера - това е нещо много ценно в някой ситуации и е добре да се знае за какво иде реч
- Подробно разлеждане на nested set и closure table - с подробни примери за това. В интернет има тонове информация но обяснена по начина по който ги обяснява Иван Ванков и най-големият идиот ще схване идеята - много ми допадна урока: "Запис на йерархична информация в база данни" със картините който след години ще струват милиони ;)

PHP:
- архитектура на приложението -> ООП и процедурно - вероятно ще са 2 отделни урока или 4 или 6 незнам... темата е обширна, а като се включи и практиката става килиметрична. - Това общо взето е най-сложната част, да проектираш логиката преди да започнеш да пишеш, обикновенно всеки програмист си изгражда самостоятелно логиката но това става със много проби и грешки. Можем да скъсим този период и ощетените клиенти когато вкараме малко от опита си и опитаме да обясним за какво иде реч тук.
Ще попитате защо да има и процедурно, вярвате или не там също има архитектура, а и все пак става дума за по начинаещи, не е задължително да пишат на ООП за да програмисти.
- Урок за PHP свързан със по горните nested set и closure table

Други:
- Работа в екип със SVN  и subversion- запознаване с това ажеба какво е и дори и да работиш сам ще имаш документирани всички промени и ще можеш да ги преглеждаш по всяко време

Общо взето това са все неща които не ти трябват докато не се сблъскаш с тях, токато не стигнеш до проекта с който се налага да се ровиш в интернет за решение. Колко по лесно ще бъде ако си чувал че такова нещо съществува, гледал си го някога и когато ти се наложи го отваряш пак, гледаш урока и там нещатата са обяснени идеално за да ти свършат работа.

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 65
  • -Получени: 269
  • Публикации: 2595
  • meow
Re: Предложения за уроци
« Отговор #1 -: 03 Декември 2013, 23:28:59 »
Благодарим ти за мнението. Знаем че материалите вече започват да хващат прах, Web се развива непрекъснато, а уроците ни отдавна не са обновявани. Проблемът е че Ванков отдавна го няма, а друг доброволец не се намира. Не всички имат даденост да разказват, аз пробвах, но нещо не ми се получават нещата.
"Компютрите не правят каквото искаме, а каквото им кажем." Ако разбереш какво значи това няма да имаш големи проблеми, нито с никоя ОС, нито език, или софтуер.
Аз не съм програмист между другото!

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 208
  • -Получени: 165
  • Публикации: 3077
Re: Предложения за уроци
« Отговор #2 -: 04 Декември 2013, 10:54:55 »
Този сайт не е Lynda.com . Уроците, който Иван е качил и другите уроци на колегите са достатъчни, за да те вкарат в морето и да те научат да плуваш. Другото си зависи от теб. За нещата, който си описал има доста уроци, теми в stackoverflow и въобще безброй  ресурси, от които може да намериш информация.  Не може за всичко да се направи урок. Както и Аваланч спомена, не на всеки му се отдава да обяснява,  а и правенето на уроци отнема адски много време.