Автор Тема: Въпрос за сървър  (Прочетена 2242 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 17
  • -Получени: 2
  • Публикации: 197
  • engineering
    • Multy.PRO
Въпрос за сървър
« -: 14 Август 2013, 21:21:29 »
За да конкретизирам по-рано зададен от мен въпрос ще го задам по този начин:
Гаре долу какви параметри на сървъра са нужни за да поемат сайт като Ви бокс?
Love, passion, punch & will = Victory

HanKrum

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 123
  • -Получени: 73
  • Публикации: 1002
  • Кибик
Re: Въпрос за сървър
« Отговор #1 -: 14 Август 2013, 21:43:35 »
Като посещаемост, като вид сайт или и двете?
"Силата на правителството се крепи на невежеството на народа, и те знаят това и винаги ще се борят против просвещението." Лев Толстой

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #2 -: 14 Август 2013, 21:46:27 »
Ако можеш да отговориш за всяко по отделно ще е страхотно. Или като цяло ще е още по-страхотно. Всяка информация ще ми е от полза. Предполагам, че като се натрупат мнения много хора ще им е по-лесно да се ориентират в параметрите на хостинга или VPS услугите

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #3 -: 14 Август 2013, 21:50:06 »
Също така забелязвам, че снимките и видеата им се теглят от два или три под сайта :
http://i47.vbox7.com
http://i48.vbox7.com
което пък ми напомня за друг мой въпрос а именно:
Някой да има идея как са си навързали сървърите? Каква схема са ползвали? Каква схема ще е удачно да се ползва за нещо подобно?

Prometheus

• Гост
« Отговор #4 -: 14 Август 2013, 22:01:27 »
Според мен някакъв load balancer разпределя заявките между различните сървъри. Относно хардуера, не мисля че е една машина. Мисля че бях чел някакво интервю с хора за вбокс и говореха за терабайти в секунда трафик!

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 208
  • -Получени: 165
  • Публикации: 3077
« Отговор #5 -: 15 Август 2013, 10:14:11 »
Доста повече от една машина са. Все пак това е сайт с над милион посещения на ден.  Прометеус до някъде е прав за Load balancer-a, но не мога да навляза в повече подробности. Какво имаш предвид под параметри на сървъра?

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #6 -: 15 Август 2013, 16:42:29 »
Процесорна мощ, рам... ако има сайт като ви бокс но разполагам само с един сървър, колко потребители ще поеме едновременно?

Prometheus

• Гост
« Отговор #7 -: 15 Август 2013, 17:53:26 »
Ако само стриймваш мултимедия - колкото ти позволява мрежовата връзка според мен, но ако и конвертираш и обработваш видео - зависи от процесора и колко видеота имаш да обработиш за даден период от време, защото ако имаш 100 видеота и трябва да са готови за 15 минути да кажем, сървъра няма да е достатъчен, но ако имаш 1 ден да ги обработиш всичко е ок.

borovaka

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 48
  • Публикации: 906
« Отговор #8 -: 15 Август 2013, 19:08:02 »
Ако само стриймваш мултимедия - колкото ти позволява мрежовата връзка според мен, но ако и конвертираш и обработваш видео - зависи от процесора и колко видеота имаш да обработиш за даден период от време, защото ако имаш 100 видеота и трябва да са готови за 15 минути да кажем, сървъра няма да е достатъчен, но ако имаш 1 ден да ги обработиш всичко е ок.

Мм не е точно така ... даже изобщо не е така :)

Въпроса тук е много сложен и си е от рода на предния "как работи google". Имаш от една страна в случая мрежово натоварване, I/O натоварване, и процесорно натоварване за самия stream , от друга страна, ако качват видеа имаш I/O натоварване и то много голямо, ако и ще ги конвертираш I/O, CPU ( зверски ), RAM и т.н.

В общи линии се прави някакъв вид клъстеризация, само баланс не е достатъчен тука. Балансирането на ресурси също ти е голям проблем ... точно vbox до колкото помня набираха програмисти за писане на модули за балансиране върху kernela ( там не знам до къде стигнаха ).
В общи линии ти трябва много мощен хардуер, който някой да разпредели, трябват ти и няколко линии за връзката ( можеш да прекараш stream-a към сървъри на други провайдъри CDN, ама там цените ще ти се сторят златни, което не е точно така де ... ), отделно за такъв трафик в такава съвърна инфраструктура ти трябват маршрутизатори, които определено не са tplink за 20 лв :) ( не си струва да товариш самите сървъри със смятане на пакети ).
Та така, надявам се до някъде да ти разясних картинката ...
Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Данаил Рабаджийски

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 57
  • -Получени: 106
  • Публикации: 1444
    • DanailDR.EU
« Отговор #9 -: 15 Август 2013, 20:11:24 »
В най-общияа случай, за различните задачи отговарят различни машини, като една задача може да се изпълнява от няколко машини в клъстър или от една машина.
Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

Prometheus

• Гост
« Отговор #10 -: 15 Август 2013, 20:48:55 »
@Borovaka той питаше за 1 машина и аз му отговорих за една :)