Автор Тема: Мение за сайтчето което градя.  (Прочетена 6251 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 17
  • -Получени: 2
  • Публикации: 197
  • engineering
    • Multy.PRO
Re: Мение за сайтчето което градя.
« Отговор #15 -: 20 Август 2013, 20:44:25 »
TROLL
Сигурен съм, още като видях това
Код: PHP
  1. $sql = mysql_query("SELECT * FROM table WHERE title LIKE '%$word%'") or die(mysql_error());
  2.                 $row = mysql_num_rows($sql);
  3.                 if ($row > 0) {
  4.                     while ($row = mysql_fetch_array($sql))
, че всичко е премислено и са чертани дебели UML-и за целта ....
;D
Ти , Боровак, как би го направил?
Love, passion, punch & will = Victory

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 208
  • -Получени: 165
  • Публикации: 3077
« Отговор #16 -: 20 Август 2013, 20:54:21 »
PDO и prepared statement.. 2013 е все пак.. ;D

Meniak

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 5
  • -Получени: 4
  • Публикации: 224
« Отговор #17 -: 20 Август 2013, 21:54:52 »
Ми как да ми е хрумвало, реших да пиша нещо за да дигам опит щото само с гледане не става иска и много писане и стана това.
Gatakka ме научи да програмирам php или поне ми даде основата от там на там с писане на код сам стигнал до тука. CSS и HTML кадето какво намеря като  урок nau4i.me WebTourist. и още един вагон подобни. Инвалид сам не мога да ходя по курсове за да се развивам и това което намеря в нета това е.
MVC и OOP знам какво е но не мога да пиша код - още се уча, за сека пера продцедурно. Сигурно ще почна да дигам нещо подобно на OOP за да се науча. В смисъл пиша някъкъв код - работи но дали е правилен и влиза ли в някакви стандарти за oop - незнам.
Какво е това UML.

Боровак какво ще рече че всичко е премислено и са чертани дебели UML-и.

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #18 -: 20 Август 2013, 23:00:52 »
Боровак-а се е изразил съркастично  :-X
Както и да е...
Така и предположих - Научи.Ме, УебТорист и един вагон сайтове които объркват представите за това какво е да правиш софтуер. Ти си поредната жертва хваната в капана на този тип уроци.
ОК! Ще оправим това с времето.
Как да ти кажа, Мениак?!!
Това да пишеш код е последното нещо което трябва да направиш в един реален проект.
Виж! Още не съм съвсем готов на 100% с методологията която разработвам и за това не бих се наел да споделям суров опит освен ако не държиш да го направя. Но когато съм съвсем готов, съм обечал, че ще публикувам труда си в нашите среди.
Ти до тогава недей да бързаш с кода. Има един куп неща които трябва да усвойш преди това.
Ето ти част от списъка през който съм минал:
http://tuj.asenevtsi.com/index.htm
http://bg.convdocs.org/docs/index-60961.html
http://www.hit.ac.il/staff/leonidM/information-systems/ewtoc.html
http://www.lifehack.bg/
http://academy.telerik.com/student-courses/archive/web-front-end-course/video
http://academy.telerik.com/student-courses/archive/web-design-html-5-css-3-javascript/video
Тези за сега ще ти свършат работа.
НЕ ЗАБРАВЯЙ!!!
Винаги, ако нещо не разбереш, или зациклиш - попитай! Радвам се на хората като теб и винаги помагам с каквото мога.
Успех!

---------------------

PDO и prepared statement.. 2013 е все пак.. ;D
Това PDO  ми съсипа. Още не мога да го разбера съвсем.
HD! Можеш ли да ни направиш едно видео, колкото да ни запознаеш с основната идея за него? Или споделя някакъв линк където да се запознаем по-обстойно.
Благодаря ти!
« Последна редакция: 21 Август 2013, 07:42:37 от metost »

borovaka

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 48
  • Публикации: 906
« Отговор #19 -: 20 Август 2013, 23:29:40 »
Ми как да ми е хрумвало, реших да пиша нещо за да дигам опит щото само с гледане не става иска и много писане и стана това.
Gatakka ме научи да програмирам php или поне ми даде основата от там на там с писане на код сам стигнал до тука. CSS и HTML кадето какво намеря като  урок nau4i.me WebTourist. и още един вагон подобни. Инвалид сам не мога да ходя по курсове за да се развивам и това което намеря в нета това е.
MVC и OOP знам какво е но не мога да пиша код - още се уча, за сека пера продцедурно. Сигурно ще почна да дигам нещо подобно на OOP за да се науча. В смисъл пиша някъкъв код - работи но дали е правилен и влиза ли в някакви стандарти за oop - незнам.
Какво е това UML.

Боровак какво ще рече че всичко е премислено и са чертани дебели UML-и.

Просто се пошегувах, не с теб а със @Сава Видов.
@Сава Видов PDO-то си има документация в страницата на PHP http://php.net/manual/en/book.pdo.php Няма нищо кой знае колко по-различно, но самия драйвер е друг, ползваш обекти, имаш prepared statement-s ( именувани и позиционни ), хвърля ти exception-и и като цяло се работи по-лесно. Иначе аз ползвам по-честно ADODB от този слой ( просто се ползва повечко в проектите на работа ) и Doctrine ( ако си мързеливец като мене е супер удобен, стига да му хванеш логиката ).
Да те попитам само, защо си мислиш, че писането на код не е правилния начин за редене на проект? За малки, хоби, лични проекти точно това си е начина мен, ако питаш. Вече, ако проекта се разрасне и има някакви ясни цели, тогава можеш да почнеш да мислиш за драскане на UML-и, планиране на следващи функционалности и т.н. Иначе според мен си е пълен overhead и в повечето случаи, ако тръгнеш да пълниш главата на някой начинаещ с такава теория, той ще се обърка, отколкото да научи нещо.
Аз не съм против планиране, даже напротив, защото всеки ден се ровя в недокументиран и недомислен код, ама на тези неща трябва да се набляга доста след практическото усвояване на езика и практиките.
« Последна редакция: 20 Август 2013, 23:33:57 от borovaka »
Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #20 -: 20 Август 2013, 23:46:07 »
Ако мога да се изразя така:
На един худижник не му е достатъчно да знае имената на цветовете.
Перспектива, композиция, светлосенки ... .... ???
Просто ми прави впечатление, че всеки минава през един и същи път. Този път води до въпроси на които прости писането на код не отговаря. Добрия програмист е толкова добър колкото добре се е справил екипът преди него. Аналитици, дизайнери, инженери, психолози и т.н.
Ти, Боровак, знаеш по-добре от мен, че програмирането е философия и начин на мислене. Аз създавам програми почти без да пиша код  ??? ( Мениак сигурно греда така  - :o  в момента  ;D )
Попитай Мениак или който и да е друг във форума как прави своя софтуер. Аз това правя от месеци насам - питам. Ако някой, който и да е, след месец отвори който и да е файл от своята програма, и не може да каже какво прави 15-ти ред от кода в този файл значи нещо страшно много се е объркало. Ако такъв човек не се спре навреме, то той неминуемо ще попадне в "капана".
Аз лично съм се заел да създам достатъчно лесна за усвояване методология която с ваша помощ ще направим съвършен наръчник на софтуерния инженер. С помощта на този наръчник всеки един лайк ще може да си направи свой собствен фейс бук. Но не и Гугъл!!!

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #21 -: 20 Август 2013, 23:54:12 »
PDO-то не е кой знае колко голяма философия. Първоначално и на мен ми правеше проблеми и не го разбирах, но със времето свикнах с него и е изключително полезно нещо.  За начинаещи не препоръчвам да се ползва Doctrine. Първия сблъсък е болезнен  :)  СТИГА СТЕ БЪРКАЛИ ГЛАВИТЕ НА НОВИТЕ ПОТРЕБИТЕЛИ с тоя UML.  @Maniak  UML(Unified Modeling Language), сиреч може да си правиш диаграми на йерархията от класове и  методи на даден проект. Това го използват главно софтуерните архитекти при проектирането на даден сайт, който се предполага, че ще е от калибъра на abv.bg примерно.  Не е задължително да го използваш.   Ще ти дам пример.  Използването на UML зависи от проектта, по който ще работиш. Ако правиш блог на баба Пена, UML не ти трябва.  Ако обаче станеш софтуерен архитект и разработваш голям сайт и под теб има отбор програмисти, тогава ще си е направо задължително.

Meniak

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 5
  • -Получени: 4
  • Публикации: 224
« Отговор #22 -: 20 Август 2013, 23:56:27 »
@Сава Видов мерси за линковете но какво искаш да кажеш с това че тези сайтове за урочета объркват представите за това какво е да правиш софтуер.
И на какво точно сам жертва за да знам да не се занимавам с него :D.
Питам защото нещо не мога да зацепя. Искаш да кажеш че тези уроци дето са в сайта само объркват хората ли или това дето се казва там няма нищо общо с горски елен.

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #23 -: 20 Август 2013, 23:57:34 »
@Видов Ти да не почна да измисляш нови позиции в IT бранша. Какво имаш предвид под аналитици?

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #24 -: 20 Август 2013, 23:57:58 »
Боровак! Не съм съгласен с теб!
Правенето на софтуер е като всяко друго действие в ежедневието ни. Ти като се къпеш, ползваш ли сапун? Като излизаш навън обуваш ли си обувки? Можеш да орежеш част от нещата и ще получиш орязан резултат. Съгласен съм с теб само в частта, че и това е начин. Но съвсем не е правилен.
ПП
Не ме смятайте за миродавен!!! Аз съм със маниакалност към съвършенството и винаги се стремя към максимума. Това което пиша си е мое мнение и не искам да го налагат. Но смея да твърдятози подход към нещата ми върши страхотна работа.

----------------

@Видов Ти да не почна да измисляш нови позиции в IT бранша. Какво имаш предвид под аналитици?
Аналисти?!?? Абе тези дето анализират проблема. Както и да е  ;)
Мениак! Човече!
Въпрос! Така ни е тръгнало с теб :) Тъ:
1. Имал ли си моменти в който да преписваш кода си? Част от него или целия?
2. Имал ли си моменти в които е било невъзможно, след време, да продължиш с разрастването на кода ( програмата ) си защото почваш да бъркаш функциите и т.н.? Просто се чупи!
3. Ако оставиш сега твоя проект, и след два месеца отвориш произвилен файл, ще можеш ли да кажеш какво прави 15-ти ред от този файл?
4. Към днешна дата ще ти е сложно ли да развиеш част от кода се? Да промениш друга част?
« Последна редакция: 21 Август 2013, 07:43:17 от metost »

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #25 -: 21 Август 2013, 00:06:35 »
Нещото, което и двамата с Боровака се опитваме да ти кажем е че използването на UML си зависи от калибъра на проектта.  За малко проектче с 5-6 класа в него за  какво ти е UML?

----------

2. Имал ли си моменти в които е било невъзможно, след време, да продължиш с разрастването на кода ( програмата ) си защото почваш да бъркаш функциите и т.н.? Просто се чупи!

Ъ това ме оставя безмълвен. Аз досега не съм писал код дето да не се чупи в някакъв момент.  Това не е надпревара по правопис. За това имаме display errors в php ini.  Какво означава почваш да бъркаш функциите??
« Последна редакция: 21 Август 2013, 07:44:02 от metost »

Prometheus

• Гост
« Отговор #26 -: 21 Август 2013, 00:23:52 »
Цитат
3. Ако оставиш сега твоя проект, и след два месеца отвориш произвилен файл, ще можеш ли да кажеш какво прави 15-ти ред от този файл?

Да! И няма нищо лошо в това. Представи си, че знаеш абсолютно всичко за всичко което си писал - 1 проект -ок, 2, 3, 4, ... колко още  докато стане пълна каша в главата ти ? Хората забравят и няма нищо лошо в това.

Цитат
Аз създавам програми почти без да пиша код
А кода който взимаш да не се е самосъздал ? Всеки може да взаимства нещо, въпроса е дали можеш сам да го създадеш!

@Мениак - без писане не става, чети и пиши - прилагай наученото, другото е както се казва "ветър работа"

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #27 -: 21 Август 2013, 00:35:04 »
Еми забравяй си  :P ко да те праа ?!!
Аз пък си имам приятна документация и НЕ МИ СЕ НАЛАГА ДА ПОМНЯ кой ред какво прави. Сега ако ви донеса два листа ХАРТИЯ, всеки от вас ще може да се сработи с моя проект.
Нямам проблем да премахна или допълня или променя която и да е част от проекта.
Ето на това му викам Made in BG  :-*
Вие си направете изводите а Мениак и другите начинаещи да си направят сметката.

Prometheus

• Гост
« Отговор #28 -: 21 Август 2013, 00:43:01 »
Аз пък си имам приятна документация и НЕ МИ СЕ НАЛАГА ДА ПОМНЯ кой ред какво прави.
.....
Нямам проблем да премахна или допълня или променя която и да е част от проекта.

Ми че то и аз нямам такива проблеми, щото ще си погледна кода и ще видя какво прави, и аз НЯМАМ нужда да помня :)

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #29 -: 21 Август 2013, 00:47:27 »
Прометеус!
Дай линк към проект койо си разработил.
ПП
Оффф...
Дразня се, че не мога да си защитя думите с реален пример защото все още си изграждам системата. Ще дойде момента да ви покажа на какво е способна БГ самоделка  ;D

------------

Прометеус!
Сподели малко твой код
« Последна редакция: 21 Август 2013, 07:44:36 от metost »