Автор Тема: Създаване на проект - От къде да започна?  (Прочетена 7530 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 25
  • -Получени: 190
  • Публикации: 3623
Re: Създаване на проект - От къде да започна?
« Отговор #30 -: 09 Август 2013, 02:35:45 »
@Видов, дано кът се роди детето ти да ти дойде малко акъла в главата. Между нас казано, не знам как та търпи жена ти, ама много трябва да те обича шъ знаеш.
Ся, най-добрият начин да разбереш до де си стигнал е да се явиш на интервю за работа, нема значение фул или парт тайм, да покажеш кода и обясниш всичко тва дето на нас се мъчиш да обясниш на интервюиращият и съ съмнявам даже дали за чистач шъ та наемат.
То, бива, бива празни приказки, ама ти надмина всички мои очаквания ;)

Спазвайте добрия тон. Borovaka
« Последна редакция: 09 Август 2013, 08:12:31 от borovaka »
Java is to Javascript as fun is to funeral.

http://nau4i.me/forum/index.php/topic,15129.0.html

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 208
  • -Получени: 165
  • Публикации: 3077
« Отговор #31 -: 09 Август 2013, 08:40:09 »
Това е все едно да видиш голо гадже и да не знаеш какво да правиш.  ;D Шегата на страна. Нещата са сравнително лесни. Имам спомен, че сме го коментирали това преди тук. Правенето на приложение може да започне по два начина. Може да почнеш със суховатата част и правенето на UML схемите. Това ако искаш да си наистина професионален.  Досега  никога не съм се захващал с подобни сухарии.  Аз правя следното нещо.  Обработвам идеята в мозъка си, на лист хартия правя елементарна схема, какви класове ще има и така. Нищо кой знае какво..

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 17
  • -Получени: 2
  • Публикации: 197
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #32 -: 09 Август 2013, 09:22:23 »
Джаз! Свирепи братко!
Ти винаго си малко по-нервен и особен в мненията си.
Боровак! Аз ъм му свинал с това. За мен е важното да му изкопча каквото ми е нужно. Знам, че не го прави със злоба. Той просто си е такъв  ;)
Добре момчета ( ако има и момичета  ::) )
HD е написал :
"...  Обработвам идеята в мозъка си, на лист хартия правя елементарна схема, какви класове ще има и така. Нищо кой знае какво ... ";
Прометеус е написал :
"...  Прочитам си заданието (ако имам такова) и уточнявам какво точно трябва да се направи, проектирам си базата(ер-диаграми),  обмислям структурата на приложението - логически обособени модули, абстракции,зависимости, как мога да пиша най-малко код :Д и едно по едно почвам да ги пиша нещата :)  ..."
 ;) ;) ;)
Ако още не сте го осъзнали ще ви помогна малко  :)
Ето тези сухавати леко нахвърляни диаграмнки, сценариичета, скицички и пр. са РАЗЛИКАТА между УСПЕШНИЯ и НЕУСПЕШНИЯ проект.
Аз виждам една закономерност при всеки който се е захванал с нещо по-сериозно и тя е:
Всеки си "драска" помощни средства за да си представи по-ясно проекта още на това ниво.
Това е още едно от нещата до които достигнахме с клизма :-X ::)
Забелязвам че тук има два вида потребители. Едните са Джаз, HD ( понякога ) и др. които или нищо не казват или те пращат да пасеш. Вторите са като Кийпър, Прометеус и др. това са хората на които искам да приличам. Хората които мислят с какво могат да са полезни преди да седнат да пишат по темите.
Аз не съм съвършен! Далеч съм от тази форма на съществуване  :) Но винаги гледам да насърча всеки в начинанието си и да му снеса инфото до горе долу нивото което преценя от зададения въпрос.
Както и да е...
Стигнах до това което искам  :) а именно - всеки малко или много ползва някакви помощни средства за да си направи проекта и те са различни от Сорс Код.  8)
За мен това беше успешна дискусия. Желая приятен ден на всички.
ПП
Ако на някой му се откъсне от сърцето нека напиша по долу за диаграмите и методите които ползва за да си направи проекта. Дори и най-малкото незначително нещо е от НЕВЕРОЯТНО голямо значение за всеки следващ.
След ПП
Народна мъдрост:
Ако двама души имат по една ябълка и в един момент решат да ги разменят то всеки от тях ще има отново по ЕДНА.
 :-X
Ако двама души имат по една идея и в един момент решат да ги разменят то всеки от тях ще има по ДВЕ
Love, passion, punch & will = Victory

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #33 -: 09 Август 2013, 18:10:23 »
@Borovak, кво толкова кофти съм казал, че се наложи да затриеш скромният ми отговор?
И още един въпрос, ако при теб дойде такъв човек да кандидатства за работа и почне да ти обяснява как чува петлите и как се създава проект ти шъ го наемиш ли?
Епа....аз и за чистач нема да го наема, щото там не ще умуване, ами иска се работа.

@Видов, все ми е тая на кого искаш да подражаваш, ако щеш и на Тодор Живков.
Ама..... не можах да се стърпя бе човек и тез народни поговорки, много кесим ги сееш наляво и надясно, щото има и още много други ;)
Как да ти отговоря на въпрос, който е объркан още в утробата си?
Седни, научи азбуката на езика, започни да четеш, напиши няколко проекта, отиди на едно-две интервюта или си пусни проектите за freelancing, и опитай се да разбереш къде си първо и какво можеш второ и сам ще си отговориш на въпросите писани в научиМе до сега.

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #34 -: 09 Август 2013, 18:53:44 »
Ся Джаз е grumpy old man понякога, но може да се научи много от него. И понеже съм намесен и аз, да отбележа само, че не съм овчар, за да пускам някой да пасе.  Не е мой проблем, че да кажем даден мой пост не е разбран от Видов и така нататък. Тук не ви е училище или университет. На тема примерно софтуерна архитектура или как се пише техническа документация, които са толкова обширни, че хората пишат книги и има цели курсове и дисциплини по университетите, няма как да ти го синтезирам и да ти го дам. За това те пускам да четеш и да си блъскаш главата, на принципа проба и грешка. Няма как за толква обширни теми да е иначе.  Ако си мислиш, че някой ще те води за ръчичка и ще ти обяснява много ако отидеш на бачкане някъде като програмист, дълбоко се лъжеш. Обясняват ти се базовите работи и те пускат на тръстиката.

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #35 -: 09 Август 2013, 19:14:07 »
Не се засягайте от подобни изказвания. Не съм го писал с лоши чуства.
Знам, че и от Джаз и от ХД и от всеки друг може да се научи нещо ново и полезно.
Аз все си мисля, че процесът колкото и сложен да е то той може да се подреди и вкара в някакви граници.
Прави сте за едно! Нямам нито един готов  ( завършен ) проект. Така е!
Нека ви кажа само, че в момента правя CMS система са правене на сайтове която:
* ще бъде мулти езична
* ще може да се пише от трети лица за нея ( API )
* ще поддържа SSL
* ще поддържа мобилни версии
* ще поддържа уеб сървизи
* ще поддържа темплейти и теми
и т.н. и т.н.
Нека да ви кажа ( HD, Jazz, ... ), че аз не си падам по писането на код!
Има си достатъчно готови класове и алгоритми в мрежата, че да си губя времето да ги пренаписвам тепърва.
Нека да ви кажа, че много скоро първата версия на платформата се задава.
И тогава, драги ми колеги  :) ... Тогава моите думи ще са подплатени с реални проекти осъществени само и единствено от мен - сам самичък, и тогава много се надявам да почнете да се вслушвате повече в това което пиша и питам.
След като получа признанието на гилдията, ще публикувам едно кратко упътване как да стана Софтуерен Инженер.
Не искам да се дразните излишно  :-\
Ако не ви кефя просто ме игнорираите. Лично аз таке ще постъпя с ХД и Джаз. Желая ви успеши момчета!

HanKrum

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 120
  • -Получени: 73
  • Публикации: 994
  • Кибик
« Отговор #36 -: 09 Август 2013, 19:22:42 »
Не се засягайте от подобни изказвания. Не съм го писал с лоши чуства.
Знам, че и от Джаз и от ХД и от всеки друг може да се научи нещо ново и полезно.
Аз все си мисля, че процесът колкото и сложен да е то той може да се подреди и вкара в някакви граници.
Прави сте за едно! Нямам нито един готов  ( завършен ) проект. Така е!
Нека ви кажа само, че в момента правя CMS система са правене на сайтове която:
* ще бъде мулти езична
* ще може да се пише от трети лица за нея ( API )
* ще поддържа SSL
* ще поддържа мобилни версии
* ще поддържа уеб сървизи
* ще поддържа темплейти и теми
и т.н. и т.н.
Нека да ви кажа ( HD, Jazz, ... ), че аз не си падам по писането на код!
Има си достатъчно готови класове и алгоритми в мрежата, че да си губя времето да ги пренаписвам тепърва.
Нека да ви кажа, че много скоро първата версия на платформата се задава.
И тогава, драги ми колеги  :) ... Тогава моите думи ще са подплатени с реални проекти осъществени само и единствено от мен - сам самичък, и тогава много се надявам да почнете да се вслушвате повече в това което пиша и питам.
След като получа признанието на гилдията, ще публикувам едно кратко упътване как да стана Софтуерен Инженер.
Не искам да се дразните излишно  :-\
Ако не ви кефя просто ме игнорираите. Лично аз таке ще постъпя с ХД и Джаз. Желая ви успеши момчета!
Когато всичко това горе е в минало свършено време, ще имаш право да съдиш. Ти какво си завършил? Аз съм стругар! С такива набивалици не бях се срещал, от както чух представянето на Бинев от някакъв малоумник на учредяването на поредната партия. Запомни, напъването в работа понякога води до наакване, а не до приключването и! ;)
"Силата на правителството се крепи на невежеството на народа, и те знаят това и винаги ще се борят против просвещението." Лев Толстой

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #37 -: 09 Август 2013, 19:28:53 »
По професия съм "Технолог-техник" в Хлебо-сладкарската промишленост  :-[
Не искам да съм съдник на никого. Просто ми прави лошо впечатление когато някой просто хейтва и в поста му няма нито дума която да е полезна и насочваща към отговор на въпроса.
Съжалявам, че така се изразих но държа да съм откровен.
 ;) Минало - свършено  :o
Скоро Хане, скоро.
Днес изтествах превода и още няколко от бозиците които забърквам в момента.
Скоро ще кача малко демо за да докажа сериозността си и да започнете вече да ме приемате на сериозно  ;)

HanKrum

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 120
  • -Получени: 73
  • Публикации: 994
  • Кибик
« Отговор #38 -: 09 Август 2013, 19:41:54 »
OK, защото писането на код става само с писане на код, а не с приказки ;)
"Силата на правителството се крепи на невежеството на народа, и те знаят това и винаги ще се борят против просвещението." Лев Толстой

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #39 -: 09 Август 2013, 19:51:32 »
Аз за първи път чувам човек да иска да е програмист и да не харесва да пише код.  Освен това SSL не се ли поддържа от сървъра, а не от приложението?  И с нетърпение очаквам чутовното първо приложение. Надявам се да го споделиш с нас, за да може да споделим опит.

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #40 -: 09 Август 2013, 20:19:29 »
Аз за първи път чувам човек да иска да е програмист и да не харесва да пише код.

A.....има бе!

Аз познавах един барабанист, дето не беше ритмичен и говореше фалшиво (за пеене да не говорим), че стой стана кръчмар оти обичаше да боде чужди невести. Най-интересното в таз история беше, че ние дето се мислехме за музиканти, имахме и по-малко работа и по-малко пари вземахме от неговата група :)

Stilgar

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 0
  • -Получени: 42
  • Публикации: 1406
    • The Sietch
« Отговор #41 -: 10 Август 2013, 01:34:44 »
http://www.youtube.com/watch?v=c5Xh2Go-jkM - ей така се правят истински проекти.

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #42 -: 10 Август 2013, 01:44:58 »
Благодаря за линка!
Дано е полезен на англо-говорящите.
Има ли нещо подобно на БГ?

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #43 -: 10 Август 2013, 14:10:48 »
Това хиляди пъти сме го обсъждали. Най-хубавите извори са на английски език. Ако искаш да са занимаваш професионално, на български трудна работа.  Техническия английски не е труден, ако преди това имаш знания по английски. Въобще си е направо задължителен.

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #44 -: 10 Август 2013, 14:38:56 »
Със сигурност е хубаво да се знае английският език. В момента съм достатъчно зает за да му обърна по-специално внимание. Ползвам транслейта на Гугъл и ровя са инфо навсякъде където мога. Мен лично ме радват руснаците  :) Те имат огромни ресурси на родния си език. Също толкова ме радват и индийците  :) Там всеки знае до някаква степен английски.
Аз лично съм фанатичен фен на максимата - "И вълка сит! И агнето цяло!" ( Знам, че обичаш мъдростите  ;) )
Именно за това искам да създам достатъчно добри материали на майчиния си език за да помогна на следващите след мен, в това число и моите деца.
Когато успея да го направя, най-вероятно ще имам достатъчно парички за да поема ангажимента да го науча тоз език. Курсове за мен, детегледачка с английски за малкия.
Така в един момент ще имам всичко което сега ми е в списъка с целите.  :)
Чувал ли си за Сугестопедия?