Автор Тема: Създаване на проект - От къде да започна?  (Прочетена 7370 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • -Казани: 17
  • -Получени: 2
  • Публикации: 197
  • engineering
    • Multy.PRO
Re: Създаване на проект - От къде да започна?
« Отговор #15 -: 08 Август 2013, 22:49:23 »
Драги ми колеги!  Всяка година хиляди студенти излизат от университета със знанията за софтуерни инженери. Следователно има неща които са общи и универсални. Аз съм се заел със задачата да ги събера и опиша във вид на прилежен пътеводител. Когато направя първата си система, ще публикувам натрупаните знания и материали. Тогава пак ще обсъдим дали кон боб яде
Love, passion, punch & will = Victory

borovaka

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 48
  • Публикации: 906
« Отговор #16 -: 08 Август 2013, 23:15:07 »
Драги ми колеги!  Всяка година хиляди студенти излизат от университета със знанията за софтуерни инженери. Следователно има неща които са общи и универсални. Аз съм се заел със задачата да ги събера и опиша във вид на прилежен пътеводител. Когато направя първата си система, ще публикувам натрупаните знания и материали. Тогава пак ще обсъдим дали кон боб яде
// Малко офтопик
Искам да те попитам учил ли си информатика в български университет? Имаш ли наблюдения върху учебния план и нивото?
ОТ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТИ ( а и от други) ( ако нямат много ама много допълнителен опит ) НЕ ИЗЛИЗАТ СОФТУЕРНИ ИНЖЕНЕРИ!!!
Няма как да стане да завършиш университет и да си софтуерен инженер! Както няма как да стане да завърша военноморски университет примерно и да ме сложат за капитан.
Обучението е много общо, не е ориентирано към практическа работа, не са застъпени дълбоко добрите практики за структуриране на софтуера, нито има добра застъпена бизнес логика ( това за ИТ менажерите ).
Интересното в случая е, че има много кадърни преподаватели, ама няма добри учебни програми.

Та като цяло в тоя бранш особено с приказки от някой ( да се мъчи да ти налива нещо в главата ) не става.
Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Prometheus

• Гост
« Отговор #17 -: 08 Август 2013, 23:17:43 »
Цитат
Аз съм се заел със задачата да ги събера и опиша във вид на прилежен пътеводител.
Всичко си е описано, просто не по начина, по който ти искаш. Има си книги за езици, алгоритми, дизайн и каквото се сетиш. В практиката различните части/етапи се правят от различни хора, затова не може да намериш ръководител "за всичко", който да събира всички етапи и процеси на едно място. Няма полза от такъв.

ПП: Защото съм студент, мога да ти кажа, че всичко което знам е от самоподготовка, а не от университета. Тия които чакаха университета да ги научи на нещо си останаха с празни глави

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #18 -: 08 Август 2013, 23:33:18 »
Офффф
Стига с тея постни постове!
Дайте ми идеи, съвети, линкове и т.н. общо взето - дайте ми материалите от където вие сте се научили за да ги прегледам и аз.
Офффф!!!
Колегии...  колегиии
Вие сте чували за "Процес на софтуерна разработка". Или?
Чува ли сте за повечето методи, практики, философии и пр.
Някой от вас да е правил софтуер?
Някой от вас да е работил в софтуерна фирма?
Някой  ???
ОК  ;)
Щом като знаем, че софтуер се произвежда по определени методи и най-вече последователни стъпки които модат да варират в някакви граници, значи защо да спорим , че има стъпки през които трябва да се мине и те са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ за всеки. Други са препоръчителни, трети са си специфични.
Вместо да ми пишете празнотийки по темите, просто можете да споделите подходът и практиките които следвате  когато създавате вашия софтуер. Иначе просто губите времето на всички ни.
Защо хейтвате всеки мой опит да стигна до сърцевината. Защо ме бавите?
За сведение ще ви кажа, че вече съм на финала на моето изследване в тази област и скоро почвам тестовия проект. Когато мине съответните тестови версии ще споделя линк към самия проект за да си ме нахейтвате и там. После ще направя един сайт с методологията до която съм стигнал за да ви представя реално сегашните си думи.
Поздрави на всички и моля ви помогнете който с каквото може по темата.

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #19 -: 08 Август 2013, 23:40:21 »
Цитат
Аз съм се заел със задачата да ги събера и опиша във вид на прилежен пътеводител.
Всичко си е описано, просто не по начина, по който ти искаш. Има си книги за езици, алгоритми, дизайн и каквото се сетиш. В практиката различните части/етапи се правят от различни хора, затова не може да намериш ръководител "за всичко", който да събира всички етапи и процеси на едно място. Няма полза от такъв.

ПП: Защото съм студент, мога да ти кажа, че всичко което знам е от самоподготовка, а не от университета. Тия които чакаха университета да ги научи на нещо си останаха с празни глави
Е защо тогава си в университет ???
За некъв престиж ли или?
Странно ми е и не мога да свикна с нещо подобно! Съжалявам ако те обиждам Прометеус ама това ми се струва  напълно лишено от лигика. Защо си се набил в университет когато знаеш какво е положението?

Prometheus

• Гост
« Отговор #20 -: 08 Август 2013, 23:52:29 »
За пустата диплома :) Не казвам, че няма смисъл от уни-то, просто казвам, че не е това за което го мислиш че е. примерно аз се занимавам с джава от доста преди да вляза в университета, а пък с програмиране от още по-отдавна :), та аз имах "нечестно" предимство пред колегите си, които не са се занимавали и можех да питам лектори/асистенти "по-смислени" въпроси, на които да кажем няма прост или еднозначен отговор или пък на които за да отговориш трябва да имаш доста познания/опит, докато колегите питаха тъпи въпроси от рода на "защо не тръгва ?" Ползата от унито за мен са хората с които се срещам, говоря и т.н. а не лекциите, защото за времето за което преподават основите на джава, аз прочетох купища книги и научих много повече, отколкото ако бях седял да ми обясняват 10000 часа какво е клас. тайната на програмирането не се крие в някакви лекции или уроци, а в практиката. Чети, ръгай смело на пред и ако нещо не се получи погледни назад и виж защо не се е получили и си направи извод за в бъдеще :)

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #21 -: 08 Август 2013, 23:59:09 »
Подкрепям те на 100% за всичко в този пост!
Но пак нищо не ми сподели :-\
Сподели ти как започвам работа по твоя проект?
Всъщност нека ти представя моя план накратко :
1. Идея, чернови, записки, скици и т.н.
2. Определяне на изискванията и чернови на контроли, модели, вюта и дазата данни. Чернови на разгръщането на системата и т.н.
3. Оформяне на модули и концепции за системата. Подреждане в по-смислени граници.
4. Пресъздаване от хартия на файлове
5. Тестване на системата
6. Алфа, Бета, Продакшън
Горе долу това е накратко планън до който стигнах.
Ти нещо подобно правиш ли или направо сядаш и пишеш?
Сподели :)

Prometheus

• Гост
« Отговор #22 -: 09 Август 2013, 00:15:02 »
Ами нямам някаква специална схема на работа. Прочитам си заданието (ако имам такова) и уточнявам какво точно трябва да се направи, проектирам си базата(ер-диаграми),  обмислям структурата на приложението - логически обособени модули, абстракции,зависимости, как мога да пиша най-малко код :Д и едно по едно почвам да ги пиша нещата :) Чак някакви супер големи неща не съм правил та да имам алфи и бети, но гледам да си изчистя бъговете преди да представям какво съм сътворил

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #23 -: 09 Август 2013, 00:23:13 »
Добре де !!!  ???
Само "Ер" диаграми ли ползваш?
Водиш ли си записки за някакви специфики и изисквания?

Prometheus

• Гост
« Отговор #24 -: 09 Август 2013, 00:37:50 »
Както ти казах не съм правил кой знае какво и никога не ми е била необходима някаква специална документация - само какво се изисква от мен + javadoc защото не знам всичко наизуст + google за новите за мен неща. За какво са ми записки, като след това няма кой да ги чете

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #25 -: 09 Август 2013, 00:42:01 »
Прометеус!
Ти, мислиш ли, че си способен да проектираш и осъществиш сам сайт като "Фейсбук"?
Моля те! Посочи ми линк към сайт или платформа която си мислиш, че ти е в категорията.
ПП
Много ти благодаря, че споделяш реален опит с мен. Ти ще си един от първите които ще получите линк към методологията която разработвам  :)

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #26 -: 09 Август 2013, 00:48:13 »
// Малко офтопик
Искам да те попитам учил ли си информатика в български университет? Имаш ли наблюдения върху учебния план и нивото?
ОТ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТИ ( а и от други) ( ако нямат много ама много допълнителен опит ) НЕ ИЗЛИЗАТ СОФТУЕРНИ ИНЖЕНЕРИ!!!
Няма как да стане да завършиш университет и да си софтуерен инженер! Както няма как да стане да завърша военноморски университет примерно и да ме сложат за капитан.
Обучението е много общо, не е ориентирано към практическа работа, не са застъпени дълбоко добрите практики за структуриране на софтуера, нито има добра застъпена бизнес логика ( това за ИТ менажерите ).
Интересното в случая е, че има много кадърни преподаватели, ама няма добри учебни програми.

Та като цяло в тоя бранш особено с приказки от някой ( да се мъчи да ти налива нещо в главата ) не става.
Едва преди 3 години започнах да се самообучавам. Нямам и един ден реален професионален опит. Единствено преди две години направих няколко сайта с нещата които си мислех, че знам. Естествено всички те рухнаха когато започнах да ги разширявам. Към днешна дата все си мисля, че съм доста по-напред. Но, нека направя нещо на втора версия и тогава ще мога да кажа със сигурност, че съм схванал процесът на софтуерна разработка.

Prometheus

• Гост
« Отговор #27 -: 09 Август 2013, 00:55:56 »
Прометеус!
Ти, мислиш ли, че си способен да проектираш и осъществиш сам сайт като "Фейсбук"?
Моля те! Посочи ми линк към сайт или платформа която си мислиш, че ти е в категорията.
ПП
Много ти благодаря, че споделяш реален опит с мен. Ти ще си един от първите които ще получите линк към методологията която разработвам  :)
определено не мога да направя сам нещо от категорията на ФБ, най-малкото защото няма да ми стигне времето, да не говорим за знанията които ми липсват :)  линк не мога сега да ти дам, защото все се сещам само за супер елементарни сайтове , които и котката ми може да направи :)

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #28 -: 09 Август 2013, 00:58:31 »
Нещо с "Админ панел" правил ли си?
Нещо на втора, трета версия качвал ли си ?
Случвало ли ти се е да променяш, триеш, и/или добавяш код, модул, функционалност?

Александър Видов 2

• Full Member
  • Благодарности
  • engineering
    • Multy.PRO
« Отговор #29 -: 09 Август 2013, 01:02:57 »
Съжалявам за распита  ;D
Понеже аз имах проблеми с тези неща и за това те питам. Понеже все пак успях да се добера до точната информация и минах на следващото ниво.
И ми е чудно дали и ти си срещал подобни проблеми ( нещото да рухне ) и как си се справял.