Автор Тема: Кога да използваме Ajax?  (Прочетена 1615 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

diti

  • Newbie
  • *
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 0
  • Публикации: 12
Кога да използваме Ajax?
« -: 28 Април 2012, 17:06:00 »
Ясно е, че с включване на Ajax заявки към сървъра страниците работят по-бързо тъй като се избягва тяхното презареждане.
За мен е притеснителен факта, че потребителя може да изключи JavaScript на браузъра, при което е кофти и трябва да се подсигури друга алтернатива. В този случай работата и кода се увеличават. От друга страна Ajax не е много изгоден за тези които разчитат на AdSense рекламиране за техните проекти, тъй като рекламите в случая не се сменят и потребителя вижда само една.

Споделете вашия опит как намирате баланса и кога е уместно и кога не да включваме Ajax.

borovaka

  • Hero Member
  • *****
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 48
  • Публикации: 906
Re: Кога да използваме Ajax?
« Отговор #1 -: 28 Април 2012, 17:50:16 »
@diti Това е много обширна тема. Ajax си има своите силни и слаби страни и трябва да се използва само където има нужда от него.
Примерно цялостното използване на Ajax усложнява доста работата на ботовете и паяците и играе върху SEO-то, също така може да имаш проблеми с различните браузари (които интерпретират javascript-а както си искат). Другото с което трябва да се съобразяваш е, че това са асинхронни заявки и ако не правиш допълнителни проверки, няма как да ти е гарантирано дали една информация е изпратена/получена.
Та така. Най-добре е да се запознаеш по-обстойно със самата технология и да си правиш сам преценката къде да го използваш и къде не.
Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

diti

  • Newbie
  • *
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 0
  • Публикации: 12
Re: Кога да използваме Ajax?
« Отговор #2 -: 29 Април 2012, 13:19:12 »
На пазара намерих само една книга на български език за Ajax : http://www.helikon.bg/books/237/124610_profesionalno-programirane-s-ajax.html
Но незнам дали ще ми бъде полезна, тъй като е издадена през 2004 или 2005. Гледам днес хората ползват JQuery за това, явно библиотеката се грижи за тези работи.
Тествах един скрипт за проверка на свободно потребителско име с помоща на .post() на JQuery. Работи перфектно на Opera, Firefox, Chrome, Safari под Windows и Linux и на IE от 6 до 8.