Ясно е, че с включване на Ajax заявки към сървъра страниците работят по-бързо тъй като се избягва тяхното презареждане.
За мен е притеснителен факта, че потребителя може да изключи JavaScript на браузъра, при което е кофти и трябва да се подсигури друга алтернатива. В този случай работата и кода се увеличават. От друга страна Ajax не е много изгоден за тези които разчитат на AdSense рекламиране за техните проекти, тъй като рекламите в случая не се сменят и потребителя вижда само една.
Споделете вашия опит как намирате баланса и кога е уместно и кога не да включваме Ajax.