Автор Тема: Инсталиране на Ubuntu 11.04  (Прочетена 3961 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

metost

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 13
  • -Получени: 41
  • Публикации: 764
Инсталиране на Ubuntu 11.04
« -: 25 Юни 2011, 09:32:56 »
Въпроси и коментари към урок "Инсталиране на Ubuntu 11.04"
Автор: HanKrum
« Последна редакция: 06 Май 2015, 20:46:07 от Avalanche »
(рɐǝɥ ɹпoʎ uɹпʇ ʇ,uoр)

Данаил Рабаджийски

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 57
  • -Получени: 105
  • Публикации: 1441
    • DanailDR.EU
Re:Инсталиране на Ubuntu 11.04
« Отговор #1 -: 25 Юни 2011, 10:39:19 »
Искам да допълня някои неща, които автора на клипа не спомена. Предполагам защото мисли, че всички ги знаем :).
1. Каква е разликата между трите български клавиатурни подредби?
    а) Българска - това е т.нар. БДС кирилица или както е известна "оная с червените буквички". Ето картинка цък;
    б) Българска фонетична, нова - това е наскоро приетата за държавен стандарт фонетична подредба. При нея на клавиша V отговаря буквата  В, а на клавиша W отговаря буквата Ш. Ето картинка цък;
    в) Българска фонетична, традиционна - това е фонетичната подредба при която на клавиша W отговаря В, а на клавиша V отговаря Ж. Ето картинка цък;
* картинките са взети от Wikipedia.org

2. Колко голям трябва да бъде дяла за виртуална памет? Дяла за виртуална памет трябва да бъде два пъти рамта, но не повече от 3 GB. Което значи, че ако имаме 512 MB рам памет, нашия дял трябва да е 1GB. Ако разполагаме с 1GB рам памет, дяла за виртуална памет трябва да е 2GB, но ако имаме 2 GB рам, нашият SWAP дял ще бъде само 3GB. Той ще бъде 3GB ако имаме 3 или 4 GB рам. При ползването на толкова рам, дори може да не се създава такъв дял, но все пак е хубаво да го има.

3. Каква файлова система може да изберем за инсталиране на системата? Реално можем да изберем ext3, ext4, ReiserFS и т.н. , но решението коя да ползваме трябва да съобразим с нуждите ни. За какво ще се използва компютъра, ще определи избора ни на файлова система. За обикновения потребител, ext4 е прекрасен избор.
Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

wuser

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 85
  • -Получени: 49
  • Публикации: 2761
« Отговор #2 -: 25 Юни 2011, 11:23:36 »
Общо 6 букви са разменкани и има вкарани някой символи като валутния на еврото и ударено и (ѝ). Има и нов вариант на БДС еднакво мразен с новия на фонетиката.

Екст4 е препоръчваната файлова система от почти всички дистрибутори включително Каноничен. Няма да е грешка за никой да я избере. Много е добра. Нова и модерна, но има недостатък. Недостатък е, че е наследник на Екст, Екст2, Екст3. Има си всички модерни журнални заемки, но е досифицирана така да се каже. Аз лично ползвам Реизър 3. С нетърпение чакам четворката така много забавила се заради перколясалия си автор. Предимства? Има доста. Истинска журнална ФС, а не обикновена с добавен журнал и трикове. Търсенето в ФС е по-бързо. Пестелива на място, особено ако имаш много или малки файлове, което е типичната джунгла в съвременния /home. Но истинската причина да бича на нея и да не я заменям е, че дуракоустоичива. Колко пъти ме е спасявала след чернохумористичните шеги на ЧЕЗ не е истина. Е вече имам непрекасваемо, но си е добре вярната пушка да е почистена и заредена.
Мъдростта на патилото
Perl Monks: PHP - it's "training wheels without the bike" -- Randal L. Schwartz

Дееба... чувствам се все едно обяснявам на майка ми как да си отвори пощата
"не работи"
WTF?!?!? к'во значи че не работи?
Не ти се компилира, дава ти грешка, вади ти грешни резултати, компютърът ти се изключва като го напишеш или на целия квартал му спира тока?
Stilgar

HanKrum

• Гост
« Отговор #3 -: 28 Юни 2011, 21:05:56 »
Да колега, наистина предположих, че това се знае, но идеята ми беше:
колкото се може по-лесно и без сложни(за обикновения потребител) термини и обяснения.
(Мой колега от кораба вече е с Убунту, макар, че не му хареса Юнити, а беше заклет WuseR
и ме засипваше с въпроси относно бозата, а аз му отговарях, че мога да му помогна само за
Линукс, значи урока е свършил работа)

Относно файловата система: преди време и аз предпочитах и препоръчвах Резъра за Тиликс.

Данаил Рабаджийски

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 57
  • -Получени: 105
  • Публикации: 1441
    • DanailDR.EU
« Отговор #4 -: 28 Юни 2011, 21:50:37 »
Значи не го написах като упрек, а като допълнение. Наистина повечето потребители няма нужда да го знаят, но това допълнение не е за тях, а за любопитните.
Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

HanKrum

• Гост
« Отговор #5 -: 28 Юни 2011, 22:59:04 »
... но май си прав наистина трябва да обяснявам повече. :)