Автор Тема: Малко информация за html id  (Прочетена 1654 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Raicho

• Гост
Малко информация за html id
« -: 26 Декември 2010, 12:07:56 »
Здравейте  :) чета php5 книгата и не, че има проблем но в нея всеки html има id но не са го обяснили защо го слагат ето и пример
<input tpye = "text" name = "text" id = "text" защо това id трябва да е там ? може би въпроса е тъп но не зная а и в уроците поне доколкото си спомням никаде нямаше таквоа ид или бъркам ? Благодаря ви ...

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 65
  • -Получени: 275
  • Публикации: 2602
  • meow
Re: Малко информация за html id
« Отговор #1 -: 26 Декември 2010, 12:19:23 »
The id attribute specifies a unique id for an HTML element.
"Компютрите не правят каквото искаме, а каквото им кажем." Ако разбереш какво значи това няма да имаш големи проблеми, нито с никоя ОС, нито език, или софтуер.
Аз не съм програмист между другото!

Raicho

• Гост
« Отговор #2 -: 26 Декември 2010, 12:35:04 »
Добре до но нали в mysql  си има такива id ? и мога да си ги направя уникални или това си се отнася само за html ?

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 65
  • -Получени: 275
  • Публикации: 2602
  • meow
« Отговор #3 -: 26 Декември 2010, 13:01:11 »
Добре до но нали в mysql  си има такива id ? и мога да си ги направя уникални или това си се отнася само за html ?
В mysql ти сам си го създаваш този идентификатор, не е задалъжително да се казва id (може да го наречеш pic_id или user_id). В html като поставиш това id, ти просто правиш елемента, на който си го поставил, уникален и така може да се обръщаш само към него с javascript и css.
"Компютрите не правят каквото искаме, а каквото им кажем." Ако разбереш какво значи това няма да имаш големи проблеми, нито с никоя ОС, нито език, или софтуер.
Аз не съм програмист между другото!

Raicho

• Гост
« Отговор #4 -: 26 Декември 2010, 13:09:24 »
Общо зето mysql не се интересува от това id xD  ;) мерси за одговора ..Значи js се интересува от това id и други езици без бд :P

federer_11

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 0
  • -Получени: 1
  • Публикации: 931
  • ULTRAS LEVSKI
« Отговор #5 -: 28 Декември 2010, 10:37:28 »
Ами като с присвояването на това id можеш примерно с JavaScript да си вземеш дължината на въведеният стринг и да си правиш front-end валидация (без PHP). Има и стотици-хиляди други приложения. JS е правен, за да се ползва. :)
(x)HTML, CSS, PHP, MySQL, XML, WML, JavaScript (jQuery)