Автор Тема: Въпрос за аритметичен оператор  (Прочетена 1435 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Fakeheal

• Newbie
  • *
  • Благодарности
  • -Казани: 2
  • -Получени: 2
  • Публикации: 21
    • Моя личен б(л)ог
Въпрос за аритметичен оператор
« -: 31 Октомври 2010, 20:15:09 »
Здравейте,
имам един въпрос относно един от аритметичните оператори в езика C. Става дума за % или остатък при целочислено делене. Някой може ли да ми разясни какво по-точно прави този оператор. Примерни програми използващи го видях за проверяване дали число е четно, нечетно или дали се дели с точност на дадено число.

Извинявам се предварително за небрежността, която проявявам, но наистина, колкото и информация да търся в интернет (явно няма обяснения за бавно загряващи :D) все не мога да схвана идеята му.

Поздрави,
Ив ' ! :)

borovaka

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 48
  • Публикации: 906
Отг: Въпрос за аритметичен оператор
« Отговор #1 -: 31 Октомври 2010, 20:43:21 »
Ами % си е точно остатъка при деление на число дето се учи в 3-4ти клас.
примерно при 2 числа тип int 5 и 2
5/2 = 2 // 2*2 прави четири и остатък 1
5%2 = 1 //точно същия остатък от предходната операция
Можеш да го използваш за да провериш дали числото е четно примерно
if (!a%2) или по подробно if (a%2==0) и извършваш дадени действия по същата логика можеш да проверяваш дали е нечетно if (a%2) или if (a%2!=0). Това последното можеш да го използваш примерно при търсене на прости числа да изключиш интервала на четните, със подобна проверка (само със замяна на числото 2) проверяваш дали се дели число се дели с точност на друго.
Надявам се да си схванал смисъла. Ако все още не си питай предполагам, че все някой ще се намери да ти разясни.
Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Stilgar

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 0
  • -Получени: 42
  • Публикации: 1406
    • The Sietch
« Отговор #2 -: 01 Ноември 2010, 09:20:27 »
А 4ти... много му даваш. 4ти май се учиха дроби. Това сякаш е от 3ти (пък дали не беше 2ри?).

borovaka

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 1
  • -Получени: 48
  • Публикации: 906
« Отговор #3 -: 01 Ноември 2010, 11:30:23 »
Аз само не схавах дали питащия разбра смисъла?
Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Fakeheal

• Newbie
  • *
  • Благодарности
  • -Казани: 2
  • -Получени: 2
  • Публикации: 21
    • Моя личен б(л)ог
Отг:Въпрос за аритметичен оператор
« Отговор #4 -: 01 Ноември 2010, 13:49:17 »
Благодаря за отговорите. Дори не се бях замисляла, че може да е толкова лесно. Сега разбирам колко глупав въпрос съм задала. Както и да е просто някак си плашещо звучеше  " остатък при целочислено делене, уууу "  :D и да май се учи някъде 2-3 клас, там където е таблицата за умножение и делене. Не знаех, че ще падна толкова ниско.. А уж съм в МГ, както и да е. Благодаря ви отново, сега спокойно мога да продължа нататък. Надявам се да няма никакви пречки по-нататък или поне да не са скоро.

Поздрави,
Ив ' !