@bgludost Напълно е правилно. Това си се казва валидиране на данните. По принцип преди да обработваш дадена информация, боло то входна или някаква друга, трябва да я валидираш и нормализираш и след това да я обработваш. Тези валидации и проверки са си точно if/else/switch проверки и много правилно си го направил. Може да се запознаеш и с вградените функции ( като isset, empty, is_array и други подобни) които биха ти помогнали при валидирането на информацията. Когато започнеш да се занимаваш с ООП, ще срещнеш някой шаблони и други врътки които ще използваш за да постигнеш независимост на информацията между отделните обекти ( това реализира полиморфизма, или с други думи няколко обекта от един и същи клас могат да имат различно поведение при различни ситуации). Та така, продължавай в същия дух и не се отказвай.