Автор Тема: Как да процедираме с Internet Explorer?  (Прочетена 4284 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 65
  • -Получени: 269
  • Публикации: 2587
  • meow
Здравейте,

напоследък ми прави впечатление, че има доста теми от рода "тъпия експлорер QQ...;  от IE получавам сърцебиене..." и други подобни. В тази тема не мога да Ви напиша 5 реда код и да кажа - ето, вече няма да имате проблеми с Internet Explorer-а (абе мога, ама все още име хора, които не биха ъпдейтнали браузъра си, дори и лично да идеш да им го иснталираш!), но пък може да ударя едно рамо като Ви покажа една доста полезна за уеб дебъгване програмка - IE Tester.

Първо да подчертая, че програмката е безплатна, така че направо към линка:

IE Tester за Windows: http://www.my-debugbar.com/ietester/install-ietester-v0.4.10.exe

IE Tester за Linux: http://www.tatanka.com.br/ies4linux/page/Installation
подробно е описано как се инсталира за всяка една дистрибуция

Резултатът:

Може да прегледате как ще изглежда сайта Ви, във всяка една версия на IE, без дори да имате браузъра на компютъра!

Нека вземем за пример темата публикувана днес, в която се описва конкретен проблем на потребител. IE не зарежда картинката (.gif) за background на събмит бутона. Първото нещо, което ми мина през главата е, че при старите версии може би не е съществувало животно от рода на background-image, background-positioning, background-repeat etc. Алтернативата на тези няколко свойства е единичното background, със синтаксис:
Код: CSS
  1. background: цвят линк_към_снимка повтаряне_на_снимка прикрепяне_на_снимка позициониране_на_снимка
  2. /*background: #fff url(images/img.jpg) no-repeat top center*/
  3.  

И ето за 1 минута разрешихме една тема, която се разисква няколко часа!

Сигурен съм, че по-голямата част от хората тук използват програмката, но нека не бъдем егоисти - нека и незнаещите започнат да я използват!

Надявам се да съм бил полезен!
"Компютрите не правят каквото искаме, а каквото им кажем." Ако разбереш какво значи това няма да имаш големи проблеми, нито с никоя ОС, нито език, или софтуер.
Аз не съм програмист между другото!

Raicho

• Гост
Re:Как да процедираме с Internet Explorer?
« Отговор #1 -: 13 Юли 2011, 09:10:49 »
Мерси супер тема + 1 Си ;)

metost

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 13
  • -Получени: 41
  • Публикации: 764
« Отговор #2 -: 13 Юли 2011, 10:51:55 »
+1
Използвам го от много време - незаменим инструмент!
(рɐǝɥ ɹпoʎ uɹпʇ ʇ,uoр)

HanKrum

• Гост
« Отговор #3 -: 13 Юли 2011, 22:10:25 »
Отивам да си взема шапката, за да мога с чиста съвест да кажа - "Шапка ти свалям".
Защото от ровене в код, не съм видял, че съществува такова приложение за Линукс.

п.п. Това на 100% ли показва ... ?
« Последна редакция: 14 Юли 2011, 06:30:21 от HanKrum »

jazzman

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 25
  • -Получени: 189
  • Публикации: 3621
« Отговор #4 -: 13 Юли 2011, 22:23:28 »
Ами иска wine за да върви под Линъкс,  за това още не съм го инсталирал.
Полезен пост avalanche  ;)
Java is to Javascript as fun is to funeral.

http://nau4i.me/forum/index.php/topic,15129.0.html

Avalanche

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 65
  • -Получени: 269
  • Публикации: 2587
  • meow
« Отговор #5 -: 14 Юли 2011, 00:29:47 »
п.п. Това на 100% ли показва ... ?
Да, ако се загледаш в снимката, всеки таб от програмката е различна версия на Internet Explorer, работи си като обикновен браузър. Аз успях да го подкарам и на Fedora, обаче поради незнайна причина поддържа само версии 5 и 6, другите стоят неактивни.
"Компютрите не правят каквото искаме, а каквото им кажем." Ако разбереш какво значи това няма да имаш големи проблеми, нито с никоя ОС, нито език, или софтуер.
Аз не съм програмист между другото!

echeveria

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 72
  • -Получени: 93
  • Публикации: 4836
« Отговор #6 -: 14 Юли 2011, 07:41:16 »
IE 8 има под линукс?
Днес Печатарите използват парите за да купят мозъците на онези, които ги превъзхождат, за да ги накарат да им служат и така да се превърнат в жертва на посредствеността. Това ли е причината, поради която ги наричате благо?
<iframe src="http://www.corbindavenport.com/ubuntu/widget.html" style="width:

Stan

• Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 27
  • -Получени: 135
  • Публикации: 641
Re: Как да процедираме с Internet Explorer?
« Отговор #7 -: 29 Август 2011, 14:35:32 »
Мисля, че би било добре хората, които имат сериозни познания по CSS да драснат някой  друг ред в тази тема и да споделят някои "добри практики" за справяне с проблеми свързани с уеднаквяването на сайт в различните браузъри.  ;)

HD

• Administrator
  • Hero Member
  • Благодарности
  • -Казани: 208
  • -Получени: 165
  • Публикации: 3075
« Отговор #8 -: 29 Август 2011, 15:11:01 »
Какво точно те интересува?

Stan

• Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #9 -: 30 Август 2011, 22:37:50 »
Еми всичко свързано с това ,че като отвориш един сайт с примерно 4 различни браузъра да се вижда по един и същ начин.Това имам предвид, някой основни неща като използването на css reset , doctype и др. както и похвати, които изпозлвате за определени браузъри ( най-вече за IE ).Аз лично за момента нямам проблеми с това ( може би, защото не съм тествал нещо написано от мен на IE6 и по-стари от него версии ), но ще е хубаво да се обменя опит за да може всеки който се интересува по-задълбочено от CSS и интерпретацията му в различните браузъри да научи нещо полезно.

Fakeheal

• Newbie
  • *
  • Благодарности
  • -Казани: 2
  • -Получени: 2
  • Публикации: 21
    • Моя личен б(л)ог
« Отговор #10 -: 05 Септември 2011, 19:31:11 »
Добри практики относно CSS. Ами например, както каза сам doctype-a. Аз лично вианги ползвам за HTML5, какво като не е напълно стандартизиран. Готиното при него е, че когато актуалните браузъри (визирам последни версии) го видят веднага суичват на стандартс моуд (без 6,7 версия на IE, но се преглъщта, защото съуичва на almost стандартс моуд). Ползвайте го свободно, щото в него е бъдещето, като се стандартизира ще е много гъвквав и удобен

Ама доктайпа е нещо доста сериозно и трябва да се разглежда по-мащабно и задълбочено, така че не чакай, ами питай някой сърч енджин за подробна информация!

Относно Reset CSS файловете. Важно нещо са, да, но трябва да се използват с ясни представи относно тяхната дейност! Не ги използвайте наляво и надясно, че водят до лоши последствия в някои случаи.

Вярно е, че винаги трябва да се използва CSS reset, дори да е нещо просто като премахването на маргин и падинг:
Код: HTML
  1. html, body, div, h1, h2, h3, h4, h5, h6, ul, ol, dl, li, dt, dd, p, blockquote,
  2. pre, form, fieldset, table, th, td { margin: 0; padding: 0; }
Има доста готови файлове, които често се използват, но имам чувството, че нулирате всичко и после започвате отначало да дефинирате, което е равносилно на това да се блъскате между несъответствията в браузърите. Дори има един на Ерик Майър (http://meyerweb.com/eric/tools/css/reset/), който сам казва, че като вземете ресет файла не трябва просто да го плеснете в началото на CSS кода ви, а да го промените малко. Да оставите само това, от което се нуждаете, да го направите ваш, специфичен, според вашите изисквания. И избягвайте също код като:
  1. * { margin: 0; padding: 0; }
Отново отнема повече време да се справите с бъкиите, които причинява, от колкото да водите constant fight с IE и другите браузъри.

Друга добра практика, за която се сещам включва коментарите в CSS файловете. Вероятно много хора го правят, но ако има някои, които не са опитали от насладата на организирането на css кода, нека го направят и да се уверят, че не са пробва ли нещо "опасно". Какво значи това?
  1. /* Header */
  2. стилизирането на всичко в header-а идва тук
  3. /* Left Column */
  4. стилизирането на всичко в лявата колонка на сайта идва тук
  5. (....)
  6. /* Footer */
  7. стилизрането на елементите във футъра отново тук
Така като завършите сайта си или сте написали доста CSS код, вместо да скролвате и да търсите даден елемент (id, class - селектор) ползвате търсачката на редактора (в повечето случаи CTRL + F) и сте готови!

И последно, не започвайте вашия CSS код преди да сте подготвили HTML документа. CSS е безполезен без добре подготвен, структуриран и чист HTML документ.

Stan

• Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #11 -: 05 Октомври 2011, 15:02:24 »
Ето това имах предвид... Fakeheal браво,мисля че си обобщил повечето важни неща в твоя пост  ;) . За doctype все още не ми е яснa разликата между Strict i Transitional освен това, че първия те лишава от използването на някои тагове и се чудя с какво е по-удачен от втория.. за Frameset и html5 мисля,че там нещата са ясни на всеки.Сега да задам едно въпросчe за IE7 към хората борещи се с неговите недъзи... ;D  нали някои от методите за справянето на сливане на вертикалния маргин на родител с маргина на негово дете е като зададем border , паддинг или overflow:hidden на родителския елемент.Проблема при IE7 е, че когато използвам паддинг слива горния паддинг на родителя( когато има зададена ширина ) с горния маргин на детето му(която стойност е по-голяма тя се приема).С налучкване успях да го оправя като добавих див с височина 0.Предполагам това е сързано с hasLayout на елементите при IE7 ,който все още немога да разбера.. знам,че някои css свойства го премахват а други го добавят както е в моя случай .Въпроса ми е вие как се справяте с това, а ако можете и да обясните защо става така. ??? ето и демо : http://ieproblems.hit.bg/

SocialEvil

• Sr. Member
  • Благодарности
  • -Казани: 3
  • -Получени: 4
  • Публикации: 463
« Отговор #12 -: 11 Октомври 2011, 19:03:03 »
Майната му на IE, http://24ways.org/2009/ignorance-is-bliss ето тая статия ми промени мисленето. Особено сега с CS3 изобщо не ме инт, хората, дето ползват IE какво виждат. Хората, които имат няква представа за какво става въпрос, знаят, че с IE няма да получат същото, както когато браузвът с друг browser. Тези, които не знаят, не им пречи и нормалния си сайт.
П.П - статията е доооста добра !
Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
I've been around for a long, long year
Stole many a man's soul and faith

Stan

• Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #13 -: 18 Октомври 2011, 20:57:53 »
Ами то ще е хубаво да бием шута на по-старите версии на IE ама в България, може би още не е дошло това време.Само ако видиш на някой по-посещаван сайт в брояча му колко хора влизат използвайки IE6 лошо да ти стане.Въпрос на лична преценка е все пак дали ще се съобразяваш с тези браузъри,но ако правиш някой по-мащабен публичен проект тогава няма да имаш избор... все пак в България нали сме с 10-тина години назад (че и повече).

Stan

• Hero Member
  • Благодарности
« Отговор #14 -: 23 Юли 2012, 22:06:38 »
Тъй като името на тази тема отговаря най-точно на съдържанието на поста ми ще пиша тук.След първата ми публикация в темата мина почти година.През това време поизучих недъзите на старите IE браузъри на принципа "проба-грешка" като се допитвах и до чичко Гугъл,който за щастие имаше всички отговори на моите въпроси.Бях попаднал случайно и на преведена на български статия за концепцията hasLayout при тези браузъри и мога да кажа, че ми беше доста полезна за да разбера доста неща.Може би досега не бях я поствал, защото като цяло потребителите във форума,според мои лични наблюдения, са игнорирали (визирам IE6,може би вече и IE7) тези версии на IE.Все пак, ако някой си е блъскал главата и му е интересно да разбере повечко за тези мистерии да погледне тук:

Концепцията hasLayout използвана в Internet Explorer за Windows  ( Оригиналът )